Tradičnú výstavu Agrokomplex otvorili kritikou. Aj do vlastných radov
Agrokomplex je značka, ktorú pozná asi každý na Slovensku. Uviedol vo svojom príhovore pri príležitosti otvorenia 46. ročníka výstavy Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
„Agrokomplex je prehliadkou výkonu nášho slovenského poľnohospodárstva,“ povedal Peter Pellegrini, predseda vlády SR.
Slovensko je pritom čím ďalej viac závislé na dodávkach potravinárskych výrobkov zo zahraničia. Negatívnu obchodnú bilanciu s agrokomoditami sa nedarí zvrátiť. Ba čo viac, stále sa prehlbuje. Dôvody si uvedomuje aj Emil Macho, jediný zástupca poľnohospodárov a potravinárov, ktorý na podujatí vystúpil so svojim príhovorom.
Macho: Voláme po správnych a racionálnych rozhodnutiach
„Nechceme pestovať len niekoľko plodín a tým byť pod kritikou verejnosti. Chceme viac vinohradov, zemiakov, alebo maku. Chceme väčší objem živočíšnej výroby, aby slovenská bryndza bola vyrábaná z nášho mlieka. K zmene vzhľadu našich polí ale potrebujeme správne a racionálne rozhodnutia, ktoré stabilizujú náš sektor na spoločnom trhu Európskej únie,“ želá si Emil Macho.
Ten vyzval na sústredenosť a prípravu nového programovacieho obdobia. Dôležité je podľa neho zacieliť sa na najzraniteľnejšie oblasti nášho agropotravinárstva.
„Spoločnosť sa zobudila a uvedomuje si, že okrem importu potravín si sem s kamiónmi, ktoré križujú celú Európu, dovážame aj potravinové škandály,“ povedal Emil Macho.
Ministerka Gabriela Matečná kontruje a opakuje, že štát v tomto roku spustil viacero opatrení, ktoré majú za cieľ zvýšiť potravinovú sebestačnosť.
„Len eurofondy nestačia. Aj samotný štát musí presadzovať podporu agrosektoru. Nám sa podarilo vyčleniť 50-miliónov eur na systémové opatrenia a ďalších 30-miliónov eur na Zelenú naftu. Išlo o prioritné opatrenia, ktoré majú stabilizovať prvovýrobu. Žiadosti o podporu na Zelenú naftu sa podávajú plne elektronicky a bez bločkov, s využitím štátnych registrov. Ide o opatrenie hodné 21. storočia,“ hovorí Gabriela Matečná.
Tá upozorňuje, že už v budúcom roku bude možné využiť Zelenú naftu pre potravinárov, ktorá sa momentálne pripravuje.
„Vieme o tom, že máme nedostatočné spracovateľské kapacity a obrovský investičný dlh v oblasti potravinárstva. Vyvážame suroviny a dovážame potraviny. Verím, že aj týmto krokom podporíme sebestačnosť,“ hovorí Gabriela Matečná.
Rezervy v domácej výrobe
Ministerstvo pôdohospodárstva v tomto týždni uviedlo, že podpora účasti slovenských potravinárov sa medziročne zvýšila trojnásobne.
„Kontrakty, ktoré uzatvorili naši potravinári na svetových výstavách sú v miliónoch eur,“ povedala G. Matečná.
Problémom je pritom aj samotná slovenská spotreba domácich výrobkov. Tie často prehrávajú cenový boj s výrobkami zahraničných značiek. Slovensku, podľa Emila Macha, chýba 7-tisíc hektárov zemiakov, alebo 40-tisíc kusov dojníc.
„Sú to krátkodobé ciele, ktoré vieme dosiahnuť v priebehu 10-rokov. Do roku 2022 nevieme urobiť veľa zmien, ale v novom programovacom období sa musíme poučiť z chýb politikov, ale aj nás poľnohospodárov,“ uviedol Emil Macho.
Poľnohospodárov podrobila kritike aj samotná ministerka, keď uviedla, že starostlivosť o stav pôdy poľnohospodári často zanedbávajú.
„Ak nedávame organickú hmotu a pôdu nedostatočne zásobujeme živinami, tak poľnohospodári aj na najkvalitnejších pôdach dosahujú len priemerné úrody. To čo z nášho životného prostredia zoberieme, musíme do neho vrátiť. Štát chce, aby ste aj za peniaze obyvateľov Slovenska hospodárili s láskou k pôde. Tak bude nastavený aj Strategický plán,“ uzavrela ministerka.