Od zemiakov k fabrike na lupienky
Tradícia pestovania zemiakov v okolí obce Čechynce pri Nitre je stará desaťročia. K pestovateľom roky patrí aj Mikuláš Sáraz a jeho rodina.
„Zemiaky sme začali pestovať v roku 1994. V minulosti ich pestovali rodičia, rovnako aj starý otec, takže to bola rodinná tradícia. Keď je pri tom človek odmalička, tak sa tomu priučí a snaží sa popri rodičoch aj niečo dosiahnuť. Takže som zostal pri tom, a teraz sme už treťou generáciou pestovateľov v Čechynciach,“ vysvetľuje agropodnikateľ Mikuláš Sáraz.
V minulosti sa sústredil predovšetkým na pestovanie konzumných zemiakov. S ich odbytom ale mal čoraz väčšie ťažkosti.
„Zemiaky v uplynulých rokoch začali stagnovať a bol s tým pomerne vážny problém. V období, keď som s pestovaním začínal, v roku 1994, to bolo oveľa jednoduchšie. Teraz je ale veľmi tvrdá konkurencia, problémy s odbytom a ceny komodít sú v podstate identické ako v deväťdesiatych rokoch, len náklady sú niekoľkonásobne vyššie, či už odvody alebo platby za energie. Začali sme preto rozmýšľať nad zmenou zamerania nášho agropodnikania a rozhodli sme sa, že skúsime výrobu sami finalizovať a vyrábať zemiakové lupienky,“ vraví Mikuláš Sáraz.
Pred tromi rokmi preto pestovateľ prešiel na špeciálnu odrodu zemiakov s nižším obsahom cukru, ktorá je vhodná aj na vysmážanie a prípravu zemiakových lupienkov.
„Išlo to pomalými krokmi, kým sme sa lupienky naučili vyrábať, nebolo to zo dňa na deň. Začínali sme s jednou fritézou doma v kuchyni, zo začiatku sa nám darili skôr nepodarky a chvíľu trvalo, kým sme dosiahli nejakú kvalitu. Ale prišli sme na to a rozbehli sme to, zoficiálnili sme výrobu a začali zháňať odbyt,“ dodáva agropodnikateľ.
Producent zemiakových lupienkov sa uchytil najskôr v menších obchodoch v okolí. Následne sa ale zapojil do programu Chcem dodávať, ktorý spustilo ministerstvo pôdohospodárstva.
„V niektorých sieťach sme to dobre rozbehli, napríklad v Kauflande, kde naše lupienky patria k najpredávanejším a majú lepší odbyt ako iné známe značky. Dodávame ale aj do iných sietí, najmä v nitrianskom regióne. Program Chcem dodávať nám veľmi pomohol. Nešlo o finančnú podporu, ale spropagovali nás a záujem o naše lupienky narastal. Kedysi sme vyrábali možno sto balíčkov denne, teraz je to 2500 balení každý deň,“ uvádza Mikuláš Sáraz.
Záujem o zemiakové lupienky z Čechyniec sa natoľko zvýšil, že ich výroba si vyžiadala rozrastanie firmy. Pri obci preto vyrastie nový závod.
„ Plánujeme výstavbu v Čechynciach, bude to v podstate na zelenej lúke mimo obce, aby sme zbytočne obyvateľom nestrpčovali život nejakými traktormi a nákladnými autami na prepravu. Mala by to byť automatická linka, plne moderná, s najvyšším hygienickým štandardom. Produkciu plánujeme zvýšiť desaťnásobne. Zároveň sa zvýši aj zamestnanosť, aktuálne zamestnávame 13 ľudí, po spustení novej výroby by to mal byť asi dvojnásobok.“
Závod by mali začať stavať v najbližších týždňoch, výrobu chcú spustiť na budúci rok. Zemiaky si zatiaľ plánujú pestovať sami. Ich aktuálne výmery dosahujú 23 hektárov a nárast závisí od záujmu odberateľov farmárskych lupienkov.
„Musím povedať, že sme mali šťastie, že sme sa zapojili do programu Chcem dodávať v správnom čase. Sami by sme sa do reťazcov zrejme nedostali, bolo by to oveľa ťažšie. Aj menšie obchodíky čoraz viac upadajú a všetko sa presúva do veľkých sietí. Takže sme to vlastne celkom dobre vystihli,“ dodáva agropodnikateľ Mikuláš Sáraz.