Nemecká vláda zvažuje, že uľahčí odstrel vlkov
Nemecká vláda zvažuje, že čiastočne povolí odstrel vlkov v záujme ochrany úžitkových zvierat. Ministerka poľnohospodárstva Julia Klöcknerová a životného prostredia Svenja Schulzeová chcú v polovici januára objasniť, či má byť odstrel vlkov uľahčený. S odvolaním na hovorcov oboch ministerstiev o tom informovala agentúra DPA. Rastúca populácia vlkov ohrozuje najmä ovce a kozy.
Schulzeová už prisľúbila zmenu zákona na ochranu prírody tak, aby bolo možné strieľať obzvlášť nápadné vlky. Hovorca ministerstva teraz poznamenal, že už teraz je možné odstreliť vlka, ktorý je schopný prekonať dostatočne vysoký elektrický ohradník.
Ministerka Klöcknerová chce ísť zjavne ešte ďalej. V liste adresovanom vládnej kolegyni ju požiadala, aby využila všetky právne možnosti, ktoré pre zníženie stavu vlkov poskytuje medzinárodné a európske právo týkajúce sa ochrany druhov. O liste informoval denník Rheinische Post.
Príslušný zákon by mal byť podľa Klöcknerové zmenený tak, aby v budúcnosti umožňoval „umiernenú reguláciu stavu“.
Vlk sa do Nemecka opäť vrátil
Vlk bol v 19. storočí v Nemecku vyhubený a opäť sa vrátil ešte len na prelome tisícročí. Podľa nemeckého ministerstva poľnohospodárstva v krajine opäť žije okolo 600 vlkov, pričom ich počet sa každým rokom zvyšuje o 25 až 30 percent. Zhruba každé tri roky sa tak ich stav zdvojnásobí. Len v roku 2016 bolo v Nemecku evidovaných viac ako 1000 roztrhaných úžitkových zvierat, upozornila agentúra DPA.
Vlci v Nemecku žijú v severnom páse od hraníc s Poľskom a Českou republikou až po hranicu s Holandskom. Podľa aktuálnych oficiálnych údajov je v Nemecku 73 vlčích svoriek, čo je o 13 viac ako pred rokom. Prvýkrát sa jedna svorka objavila aj v Bavorsku na juhu Nemecka.
Organizácia na ochranu zvierat a biodiverzity považuje ochranu vlkov za nedotknuteľnú a úvaha o povolení odstrelu týchto psovitých šeliem je kontroverzná téma. Klauzula o potrebe nájsť stratégiu ohľadom regulácie vlčej populácie sa dokonca dostala do koaličnej dohody z minulého roka. Jasné doteraz nie je ani to, kto by mal dostať povolenie vlkov strieľať.
V súčasnosti môžu nemeckí farmári žiadať o kompenzácie za zvieratá, ktoré padnú za obeť vlkom. Dostávajú tiež podpory na stavanie elektrických ohradníkov.
Česká republika zatiaľ bez problémov
V Českej republike pripravuje program starostlivosti o vlky Agentúra ochrany prírody a krajiny. Program by mal stanoviť pravidlá a tiež nastaviť postup v prípadoch, keď sa tieto šelmy správajú neštandardne. Vlk ale patrí ku kriticky ohrozeným druhom, a je preto chránený. S jeho odstrelom sa počíta len vo výnimočných prípadoch. Stanovenie optimálnych počtov v Česku nie je podľa ministerstva životného prostredia na programe dňa, situácia je podľa úradu úplne odlišná od tej v Nemecku. Na českom území žije odhadom asi 50 vlkov a škody, ktoré na hospodárskych zvieratách spôsobujú, sa pohybujú rádovo stoviek tisíc korún, uviedlo české ministerstvo na otázku ČTK.
Aj v českých krajinách boli poslední vlci odstrelení koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Na území ČR sa vlci začali vracať v polovici 90. rokov minulého storočia. V Beskydách bol napríklad prvýkrát preukázateľne pozorovaný v roku 1994. Zvieratá pravdepodobne prišla zo Slovenska.
Prínosom vlka v krajine je podľa ochrancov prírody regulácie premnožených zvierat, ako sú diviaky, daniele, jelene a srnce. Negatívnou stranou návratu vlkov sú škody, ktoré spôsobujú predovšetkým chovateľom hospodárskych zvierat, hlavne oviec. Na človeka vlci podľa odborníkov neútočia.