Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Vraj sú spasiteľmi družstiev

Vraj sú spasiteľmi družstiev
insert_photopoľnoinfo.sk

Konferenciou s názvom „Môžu agrodružstvá samy zvýšiť svoje predpoklady na prežitie?“ vyvrcholila minulý týždeň niekoľkomesačná kampaň istej, dovtedy neznámej spoločnosti, ktorej cieľom je vraj zvýšenie konkurenčnej schopnosti poľnohospodárskych družstiev.

Vďaka svojim aktivitám a neobvyklej iniciatíve sa tejto spoločnosti podarilo vzbudiť značný záujem v radoch poľnohospodárov, o čom svedčí aj početná účasť zástupcov družstiev na spomenutej konferencii.
Ťažko povedať, či predstavitelia družstiev naozaj očakávali, že sa dozvedia, ako by mohli zvýšiť predpoklady na prežitie svojho podniku, alebo boli skôr iba zvedaví, čo sa zasa o družstvách bude hovoriť, no po skončení konferencie už určite bolo každému jasné, že organizátorom tohto podujatia o záchranu „ich“ družstiev nejde.

Pekný obal nezabral

Hoci sa svoj zámer pokúsili zabaliť do lukratívneho obalu – počnúc masívnou mediálnou kampaňou, cez organizačné zabezpečenie konferencie až po výber v mnohom zaujímavých i podnetných odborných prednášok – predsa len sa im ho nepodarilo „predať“.
Asi v polovici odbornej konferencie, keď sa prítomní vrátili do sály „občerstvení“ kávou a chlebíčkami, rozdali organizátori návrh komuniké konferencie, o ktorom sa potom malo hlasovať. A práve vtedy sa doposiaľ „pohodová“ atmosféra začala narúšať.
Ak niekto predtým ešte pochyboval, po prečítaní komuniké už nemohol, pretože každému začalo byť jasné, o čo ide. Priam rukolapným dôkazom sú nasledujúce slová zo spomenutého návrhu komuniké, ktoré vopred pripravili organizátori konferencie bez toho, aby o tom s niekým hovorili:
„Účastníci konferencie sa zhodli, že:
* Pomenované vnútorné nedostatky (rozumej poľnohospodárskych družstiev – poz. red.) negatívne ovplyvňujú celkový stav a vývoj družstiev. Výsledkom je postupná strata konkurencieschopnosti družstiev na Slovensku, čo v kombinácii s aktuálnou krízou na agrárnom trhu nedáva družstvám perspektívy na prežitie a prosperitu.
* Jedným z najefektívnejších nástrojov pre dosiahnutie účinného a efektívneho riadenia družstva je optimalizácia jeho vlastníckej štruktúry. Tú je možné vykonať napríklad zverením reálnych rozhodovacích právomocí do rúk manažmentu družstva, alebo racionalizáciou fungovania družstva cez vstup investora…“

Čas ukáže

Samozrejme, že nikto z prítomných, až na jeden prípad, s takým niečím nesúhlasil, ba čoraz viac sa začali ozývať hlasy o tom, že ide len o ďalší útok na poľnohospodárske družstvá. Organizátori to síce vehementne odmietali, ale ich rastúca nervozita svedčila skôr o opaku.
Možno už najbližšie mesiace ukážu, či to tak naozaj bolo. Zistiť, ktoré poľnohospodárske družstvá sú na tom ekonomicky zle, totiž nie je ťažké a pre skúsených právnikov nie je ani žiadny problém ich ovládnuť, a tak sa následne dostať aj k pôde. Tá je dnes veľmi zaujímavou a lukratívnou investíciou a najľahšie sa dá k nej dostať práve cez nefungujúce družstvá.

Koho treba zachrániť?

V podstate by bolo aj dobre, keby z trhu tí slabí konečne odišli a nahradil ich niekto lepší. Ako to však dosiahnuť a kto by to mal byť? Právnické firmy a tajomné osoby, ktoré za nimi stoja? Nebolo by lepšie, keby to boli samotní členovia družstiev či vlastníci pôdy? Asi áno, ale to by sa museli začať správať k svojmu majetku inak než doteraz, čo sa, žiaľ, dá len veľmi ťažko predpokladať.
Našťastie, sú aj také poľnohospodárske podniky – a je jedno, či sú to družstvá, obchodné spoločnosti či súkromní roľníci – ktoré nečakali na to, kým im nejaká neznáma firma poradí, ako „prežiť“, či zvýšiť svoju konkurenčnú schopnosť. Oni to robia aj bez toho, lebo vedia, že inak by tu už dávno neboli.
Problém pritom určite nie je v právnej forme podnikania – hoci každá z nich má svoje osobitosti i problémy – ale v tom, akí ľudia stoja na čele toho – ktorého podniku. Ak nie sú na nič súci, tak je jedno, či riadia „eseročku“, rodinnú farmu alebo družstvo.
Prečo teda radiť, ako prežiť, akurát predstaviteľom poľnohospodárskych družstiev..?

Uverejnené so súhlasom týždenníka Roľnícke noviny

Autor článku: Roman Lettrich, Týždenník ROĽNÍCKE NOVINY č.50/2009
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jamigr
Jamigr
14. december 2009 11:54

Kto sú títo záchrancovia poľnohospodárskych družstiev?Čo reálne na poľnohospodárskom trhu už dokázali?Nemyslím si,že samotná forma podnikania je na úspech či neúspech podniku najdôležitejšia.Prežili sme už tlak názoru,že len súkromne hospodáriaci roľníci môžu byť dobrí,lebo majú k pôde ten správny vzťah.Potom by ,ale pred “socializáciou ” museli byť všetci gazdovia len… Celý komentár »

migrič
migrič
16. december 2009 18:30

vy stě něprežili tlak názoru vy stě mu dobre bránili,ak je sukromník dobrý a lebo špatný tak iba na svojom a za svoje hej