Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Zníženú DPH spotrebiteľ pocíti. Sľubuje obchod

Obavy, že obchod nepremietne zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) do cien, sú neodôvodnené, pretože si to vyžiada mimoriadne konkurenčné prostredie v maloobchode.

Uviedla to generálna sekretárka Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR Veronika Hauswaldová v reakcii na úvahy, že obchodníci vládou avizované zníženie sadzby DPH na vybrané druhy potravín nepremietnu do ich konečných cien.

ZOCR SR podľa nej víta rozhodnutie slovenskej vlády týkajúce sa pripravovaného zníženia DPH na vybrané druhy potravín, ktoré významne zvýhodní ich maloobchodné ceny a vyjde v ústrety spotrebiteľom.

“Sme pripravení spolupracovať so štátnymi orgánmi v procese prípravy a realizácie príslušného zákona,” podčiarkla.

“Členovia ZOCR SR považujú za dôležité, aby sa monitorovanie cien týkalo celej potravinovej vertikály, to znamená od prvovýrobcov, farmárov, spracovateľov, potravinárskej výroby, teda všetkých dodávateľov, od ktorých sa odvíja tvorba konečnej ceny potravín v maloobchode,” uviedla generálna sekretárka na margo zámeru štátnych orgánov monitorovať ceny v odvetví obchodu.

Členovia zväzu podľa Hauswaldovej považujú za dôležité zapojiť do celého procesu monitorovania cien aj všetkých dodávateľov príslušných potravín tak, aby neprišlo k zvyšovaniu cien, naplnili sa zámery vlády, aby bol obchod schopný vyjsť v ústrety slovenským spotrebiteľom.

Nový zákon o znížení DPH na vybrané druhy potravín by sa mal dostať na rokovanie Národnej rady SR v septembri. Uviedol to premiér Robert Fico, ktorý sa bol 14. júla spolu s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom pozrieť na priebeh žatevných prác v Poľnohospodárskom výrobno-obchodnom družstve Madunice v okrese Hlohovec. Podľa premiéra vláda už má predbežnú predstavu, pri ktorých potravinách by sa sadzba DPH mala znížiť z 20 % na 10 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments