Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Zelení vydali správu o zneužívaní agrodotácií v strednej a východnej Európe

Zelení vydali správu o zneužívaní agrodotácií v strednej a východnej Európe
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - budova europarlamentu v Bruseli

Poslanci Európskeho parlamentu z politickej skupiny Zelení/EFA, ktorí sú zapojení do prác na ochrane rozpočtu EÚ, vo štvrtok zverejnili správu s názvom Kam smerujú peniaze EÚ? Zaoberá sa zneužívaním európskych poľnohospodárskych fondov v strednej a východnej Európe. V správe je spomenuté aj Slovensko.

Správa sa zameriava na systematické nedostatky pri čerpaní a riadení poľnohospodárskych fondov EÚ a jasne mapuje, ako eurofondy prispievajú k podvodom a korupcii a porušovaniu zásad právneho štátu v piatich krajinách EÚ: Bulharsku, Českej republike, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku.

Poslanecká správa načrtáva aktuálne prípady, medzi ktoré patria aj podvody spojené s pohľadávkami a platbami z poľnohospodárskych dotácií EÚ na Slovensku, konflikty záujmov okolo spoločnosti Agrofert, ktorú založil český premiér Andrej Babiš, či štátne zásahy pod réžiou vládnej strany Fidesz v Maďarsku.

Správa EP vychádza v čase, keď inštitúcie EÚ rokujú o podobe spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2021 – 2027.

Nemecká europoslankyňa Viola von Cramonová, členka Výboru EP pre kontrolu rozpočtu (CONT), v tejto súvislosti upozornila, že boli zistené jasné dôkazy o tom, že poľnohospodárske fondy EÚ podnecujú podvody, korupciu a nárast počtu bohatých podnikateľov v tejto oblasti.

“Aj napriek mnohým vyšetrovaniam, škandálom a protestom sa však zdá, že Európska komisia zatvára oči pred nekontrolovateľným zneužívaním peňazí daňových poplatníkov a členské štáty robia len málo na riešenie systematických problémov,” uviedla Von Cramonová.

A skonštatovala, že spoločná poľnohospodárska politika nefunguje, lebo poskytuje nesprávne stimuly pre využívanie pôdy, ktoré poškodzujú životné prostredie a miestne komunity.

Podľa jej slov je neprípustné, že eurofondy spôsobujú veľké škody v toľkých krajinách a zdôraznila, že eurokomisia musí konať.

Kto sú koneční príjemcovia podpory?

“Potrebujeme transparentnosť. Vedieť o tom, ako a kde skončia peniaze EÚ, zverejnenie informácií o konečných vlastníkoch veľkých poľnohospodárskych firiem a ukončenie konfliktu záujmov,” odkázala poslankyňa, podľa ktorej reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky musí fungovať predovšetkým v prospech ľudí a planéty.

K parlamentnej správe sa vyjadril aj český europoslanec Mikuláš Peksa, rovnako z výboru CONT, keď pripomenul, že v Českej republike agrodotácie viedli k obohateniu veľkej skupiny ľudí až po predsedu vlády. Upozornil, že národné platobné agentúry v krajinách strednej a východnej Európy nepoužívajú pri výbere príjemcov dotácií jasné a objektívne kritériá a ani nezverejňujú všetky informácie o tom, kam idú európske peniaze.

“Transparentnosť, zodpovednosť a správna kontrola sú nevyhnutné pre vybudovanie poľnohospodárskeho systému, ktorý funguje pre všetkých, namiesto toho, aby obohatil pár vyvolených. Údaje o príjemcoch dotácií sú, bohužiaľ, rozptýlené v stovkách registrov, ktoré väčšinou nie sú interoperabilné s nástrojmi eurokomisie na zisťovanie podvodov,” upozornil Peksa.

Dodal, že nielenže je takmer nemožné, aby eurokomisia identifikovala prípady korupcie, ale často ani nevie, kto sú koneční príjemcovia a koľko peňazí z rozpočtu EÚ dostávajú.

Autor článku: Jaromír Novák - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - budova europarlamentu v Bruseli

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
27. február 2021 9:19

Cieľ ? No predsa ako presunúť čo najviac financií do “zelených oblastí”, tak prečo nepoukázať na iných. Čo takto správa ako efektívne (a efektívne pre rôzne podporné aktivity z ktorých mnohé zaváňajú tým čo je nám vyčítané) sú využívané prostriedky na “zelené opatrenia” a najmä v západnej Európe, koľko bude… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
27. február 2021 17:25

Treba začať dôrazne konať. Upozorňovať je málo. Nikto, žiadna spoločnosť nesmie byť okrádaná chamraďou.