Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Záujmy malých pivovarov už obhajuje nová profesijná organizácia

Záujmy malých pivovarov už obhajuje nová profesijná organizácia
insert_photoPivovary Topvar - Ilustračné foto z topoľčianskeho pivovaru

Slovenské pivo varené klasickým spôsobom je na Slovensku v ohrození. Záujmy malých pivovarov od 23. septembra už obhajuje a chráni novozaložená Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska (AMNPS), oznámil jej predseda Ľubomír Vančo.

“Viac ako 80 % slovenského trhu s pivom ovládajú veľké nadnárodné pivné giganty. Ak nebudeme chrániť malé pivovary, Slováci čoskoro nebudú mať možnosť ochutnať slovenské pivo tradičnej horkej chuti, varené klasickým spôsobom,” odôvodnil iniciatívu novej asociácie Vančo.

Malé nezávislé pivovary sú podľa zákona výrobcovia piva s ročnou produkciou do 200.000 hektolitrov. Väčšina z nich sú minipivovary, ktoré nepresahujú ani výrobu niekoľko stoviek hl piva. Na rozdiel od susedných krajín, kde zažívajú malé pivovary zlaté časy, na Slovensku postupne vymierajú.

“Zákon malým pivovarom nepriznáva žiadne výhody, ktoré by im umožňovali obstáť v trhovej konkurencii veľkých hráčov s niekoľkomiliónovými rozpočtami.”

Napriek tomu podľa predsedu gurmáni, ktorí neholdujú štandardnej “eurochuti”, si vedia nájsť cestu k malým pivovarom a minipivovarom. Motiváciou je pre nich kvalita, zdôraznil.

Zakladajúcimi členmi ANMPS sú malé nezávislé pivovary, a to Banskobystrický pivovar (výrobca piva Urpiner, Banská Bystrica), Pivovar Kaltenecker (reštauračný minipivovar, Rožňava), Pivovar Golem (reštauračný minipivovar, Košice) a Pivovar Perla (hostinský pivovar, Banská Bystrica). Signály z trhu potvrdili, že záujem vstúpiť do asociácie majú ďalšie malé podniky.

Podmienkou je, aby pivovar varil maximálne 200.000 hl piva ročne a bol nezávislý od iného pivovaru, zahraničného kapitálu a zariadení.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Pivovary Topvar - Ilustračné foto z topoľčianskeho pivovaru

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
maros hajduk
maros hajduk
5. október 2009 12:55

kde sa clovek dozvie adresu, kontakt na spominanu asociaciu, ziadny web nefunguje..clovek by si mozno aj rad vyhladal blizsie informacie o asociacii, na webe by mohol najst napriklad info ako postupovat pri zakladani pivovaru , cenne rady atd atd..takto mi to pride ako vystrel do tmy…

Juraj Huba
Juraj Huba
5. október 2009 17:02

Pán Hajduk, kontaktujte ma na mail – juraj.huba@polnoinfo.sk, napíšem Vám kontakty na ľudí, ktorí by Vám mohli pomôcť.

Michal Turan
Michal Turan
8. január 2010 17:57

Aj ja mám záujem o otvorenie malého pivovaru s reštauráciou v mojich priestoroch v Ružomberku. Vie mi s tým niekto poradiť prosím? (turan.trimstav.michal@gmail.com)

michal
michal
17. máj 2019 23:46

najprv zaplať faktúry PODVODNÍK – Michal Turan Ružomberok POZOR PODVODNÍK odobere tovar a neplatí faktúry