Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Žatva hustosiatych obilnín začne až okolo 20. júla

Žatva hustosiatych obilnín začne až okolo 20. júla
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nepriaznivé počasie posunulo termín začiatku žatvy hustosiatych obilnín na celom Slovensku. „Ozajstná žatva sa začne na Žitnom ostrove až okolo 20. júla a takýto neskorý termín si nikto nepamätá,“ povedala pre TASR riaditeľka Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v regióne Dunajská Streda Helena Patasiová.

„V predchádzajúcich rokoch v takomto čase pracovali kombajny už na plné obrátky. Zatiaľ sme zvládli len zber repky ozimnej, hustosiate obilniny čakajú ešte na žatvu,“ informovala riaditeľka a dodala, že prívalové dažde a záplavy spôsobili veľké straty poľnohospodárom.

„Žatva obilnín sa začne podľa môjho názoru až v priebehu budúceho týždňa,“ uviedla Patasiová a dodala, že ozimný jačmeň už začali zbierať niektoré podnikateľské subjekty.

V okrese Dunajská Streda sa ozimný jačmeň pestuje na výmere 2000 ha, kým jarný jačmeň je na 8000 ha.

„Pšenica ozimná sa nachádza na 22.000 ha,“ konštatovala šéfka komory a pripomenula, že v okrese pokrýva podzemná voda 16.000 ha poľnohospodárskej pôdy.

„Žatevníci majú veľké problémy, kým navonok vyzerá pôda ako suchá, v skutočnosti kombajny zapadávajú. Na Dolnom Žitnom ostrove zapadol kombajn ešte aj dnes,“ priblížila Patasiová s konštatovaním, že tohtoročná žatva bude veľmi náročná, nie len preto, že je pôda premočená, ale porasty sa nemohli ošetrovať tak, ako to požadovalo vegetačné obdobie.

„Potravinárska pšenica nebude mať tú kvalitu, ktorú pekári požadujú a podobná je situácia aj so sladovníckym jačmeňom,“ zdôraznila riaditeľka a pripomenula, že pre nižšiu kvalitu a menšie množstvo obilnín dôjde pravdepodobne k zvýšeniu aj maloobchodných cien potravinárskych produktov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments