Začal platiť nový zákon o odškodňovaní poľnohospodárov
Farmári, ktorých postihla poveternostná katastrofa a zároveň sa proti nej nepoistili, budú mať nárok iba na polovičné odškodné v porovnaní s poistenými. Od dnes tak platí zákon o poskytovaní dotácie na kompenzáciu strát spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe, prírodnou katastrofou alebo mimoriadnou udalosťou. Právnu normu schválil parlament vo štvrtok (10. 6.) a podpísal ho už aj prezident SR Ivan Gašparovič.
Nárok na odškodnenie získajú tí poľnohospodári, ktorých strata následkom povodní presiahla 2000 eur. V prípade lesníkov musia byť straty vyššie ako 5000 eur. Odškodnené budú štyri skupiny poľnohospodárov – poľnohospodárski prvovýrobcovia, chovatelia rýb, obhospodarovatelia lesa a lesnej škôlky. O dotáciu musia poškodení požiadať Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA).
Opozičný poslanec Zsolt Simon (Most-Híd) v rozprave k zákonu kritizoval práve nižšie odškodnenie pre nepoistených farmárov. Ministrovi pôdohospodárstva a vláde položil otázku, čo im hovorí „niečo také ako riziková mapa Slovenska“.
Existujú totiž územia, ktoré poisťovne nepoistia.
„Tí, ktorí nemajú alebo nebudú mať poistenie na svoje pozemky a majetok proti povodniam, alebo ich poisťovne nepoistia, tí dostanú menšie odškodnenie,“ upozornil.
Šéf agrorezortu Vladimír Chovan (nominant ĽS-HZDS) v reakcii uviedol, že vystúpenie Simona bolo presiaknuté „absolútnou nevedomosťou“.
Vysvetlil, že Slovensko je viazané právom Európskej únie (EÚ). Práve tá totiž stanovuje maximálne výšky odškodnenia v poľnohospodárskej výrobe. Na 80 %, v niektorých prípadoch na 90 % náhrady má totiž nárok farmár, ktorý uzatvoril poistnú zmluvu pokrývajúcu najmenej polovicu jeho ročnej produkcie či príjmu.
„Sme povinní znížiť túto dotáciu o 50 %, ak farmár nie je poistený,“ dodal Chovan.