Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Za nízku spotrebu mlieka môžu i obchodníci

Za nízku spotrebu mlieka môžu i obchodníci
insert_photopolnoinfo.sk

Prvovýrobcovia ale i spracovatelia sa zhodujú na tom, že dlhodobým a veľkým problémom u producentov mlieka je i trvalý tlak zo strany obchodníkov na znižovanie odbytových cien výrobkov.

„Ak sa dnes hovorí, že obchodné reťazce majú na výrobkoch maržu 20 %, tak to nie je pravda. Rôznymi mechanizmami na zníženie ceny sa ich marža pri mlieku vyšplhá až na 30 % a pri syroch na 42,3 %. To sú šialené čísla, ktoré znižujú dopyt,“ konštatoval Vladimír Chovan, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

V dnešnej situácii a pri nižších ziskoch reťazcov by podľa jeho slov mohol byť záujem o mlieko a mliečne výrobky oveľa vyšší. Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Palša uviedol, že 150 až 160 kilogramov mlieka na osobu a rok je žalostne málo. Poukázal pritom, že spotreba mlieka a mliečnych výrobkov v roku 1989 dosahovala európsky priemer. V súčasnosti sme v spotrebe mlieka na chvoste Európskej únie.

„Mohlo by sa predávať a vyprázdňovali by sa sklady. Spotreba by mohla rásť. Ale to platí tam, kde je voľný trh, a nie monopoly, a ešte k tomu dohovorené monopoly,“ povedal Chovan.

Obchodným reťazcom okrem toho vyčíta, že svojich dodávateľov nútia tajiť zmluvné a obchodné podmienky.

„My musím viesť o všetkom presné štatistiky, prečo to nemusia robiť aj obchodníci? My ich marže môžeme odhadovať, ale pokiaľ nebudeme vedieť presne, aká je ich výška, nemôžeme argumentovať. Prečo to taja, prečo nechcú, aby boli známe presné informácie?“ pýtal sa na stretnutí predseda zväzu.

Autor článku: polnoinfo.sk
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments