Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Výzva je podľa SPPK obmedzujúca

Výzva je podľa SPPK obmedzujúca
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Malí a začínajúci farmári môžu na rozvoj získať dotáciu 15 tisíc eur. Agrorezort pre nich vyčlenil celkovo 5 miliónov eur.

„Cieľom výzvy je podporiť ekonomickú životaschopnosť existujúcich malých poľnohospodárskych podnikov, ktorých potenciál spočíva predovšetkým v živočíšnej výrobe a špecializovanej rastlinnej výrobe, náročnej na prácu a ktorých rozvoj je jedným z predpokladov rozvoja vidieka, nových pracovných miest, ako i oživenia domácej produkcie,“ uviedla hovorkyňa MPRV SR Zuzana Peiger Ačjaková.

Podľa SPPK je ale výzva obmedzujúca a pripravená nekvalitne.

„Neslúži na podporu začínajúcich poľnohospodárov aj napriek názvu. Oprávnený žiadateľ totiž musí preukázať vykonávanie poľnohospodárskej činnosti za obdobie minimálne 24 mesiacov pred dátumom podania svojej žiadosti. Výzva by mala byť ušitá na mieru tým, ktorí naozaj s hospodárením na pôde iba začínajú a ktorí nemajú za sebou už históriu činnosti,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Podľa nej sa vzhľadom na termín podávania žiadostí (13.4.2018), aj na systém overovania tejto podmienky z evidencií z rokov 2015 a 2016, podmienka dĺžky hospodárenia predĺži aj na 3 roky.

„Treba podporovať všetky formy hospodárenia na pôde, najmä mladých poľnohospodárov, či sa rozhodnú pracovať v sektore už v existujúcich podnikoch alebo  samostatne,“ dodala Holéciová.

Podľa agrorezortu podmienka vyplýva z platného smernice Európskej komisie

„Podpora má byť zameraná na rozvoj malých fariem. Aby sa mohli rozvíjať, musia už pred podaním žiadosti mať určitú veľkosť ako predpoklad pre ďalší rozvoj,“ uviedla Ačjaková.

„Obávame sa, že takto nastavená výzva výrazne obmedzí počet záujemcov o podporu, ako aj počet malých poľnohospodárov, ktorí úspešne prejdú hodnotiacim procesom a realizáciou podnikateľského plánu,“ reagovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

 

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Jano
18. január 2018 7:39

Aby som neporušil podmienky výzvy, musím mať po celú dobu max 3,5 dojnice a pritom zamestnavať 1-2 zamestnancov. To v ktorom poľnopodniku majú na 100 kráv 30 zamestnancov? Zato je to malá firma, že sa ňou živý rodina a rodina sa o 3,5 kravy dokáže postarať sama. Ide o to,… Celý komentár »

Luboš
Luboš
18. január 2018 9:27

Keď si pozriete bodovacie kritéria ihneď zistíte že táto výzva je smerovaná najmä do menej rozvinutých regiónov kde budú vznikať veľmi nekvalitné projekty. Farmár z menej rozvinutého regiónu má náskok 16 bodov, nemusí okrem seba nikoho zamestnať, stačí že bude mať 20 kôz bez trhovej produkcie, základné vzdelanie, pôjde do… Celý komentár »

Anonym
Anonym
18. január 2018 11:55

áno základné vzdělanie je v našom oľnohospodárstve zásadným hendikepom preto potrebujeme dovies´t vzdelaných bačou z rumunska!!!

realista
realista
18. január 2018 17:35

komora tentokrát opäť šliapla v e d ľ a svojim vyhlásením – nastavenie zodpovedá názvu výzvy – malý si jednoducho na veľké podpory nesiahnu – a začínajúci farmári ? Nie náhodou p. predseda s p. odborníkom na všetky oblasti nadšene výskal od radosti pri presune finančných prostriedkov z druhého piliera… Celý komentár »

joi
joi
18. január 2018 18:20

Ministerstvo znova ide pomôcť svojim ako pri 6.1 od mladých farmárov vytiahli peniaze za tzv školenie projekty ,pomoc bola poskytnutá vyvoleným, táto výzva vypadá tak isto ,tento skorumpovaný štát už dávno položil polnohospodárstvo na lopatky.

ccm
ccm
18. január 2018 20:05

Realista, neboj sa, od 3.5. vedľa nešliapne…

JB
JB
19. január 2018 5:35

Luboš,píšeš o 20.kozách,máš pravdu,ale predstav si aj nastavenú podporu pre “ Malého farmára“v oblasti včelárstva. Tak neviem kto to “ radil“ na Ministerstve poľnohosp.ale za jednú s podmienok na získanie štátnej pomoci 15000.-EUR si môže uplatniť farmár s obratom min. 4999.-EUR a max.7999.-Eur pri počte rodin/úľov/ 160ks. Toto je „malá“… Celý komentár »

RS
RS
19. január 2018 10:17

páči sa mi táto debata, konečne som rozprúdil tak pred týždňom krv vo farmároch po takmer dvojmesačnom prispievaní faktami tuto, na polnoinfo… Len tak ďalej, nebojte sa praktickými a faktickými poznámkami poukázať na neschopnosť ľudí vo vedení, a netransparentnosť toho, čo robia… úctivá poklona.

pokl
pokl
19. január 2018 10:21

mám 20 kráv, 30 hektárov, chodím do práce spolu s manželkou, lebo z tejto farmy moja rodina nevyžije. Znamená to, že si musím zamestnať 5 ľudí??? Je toto vôbec normálne? Kto toto písal, má v hlave riadne nas..té.