Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Vývoj počasia zastavil pokles cien rastlinných komodít

Vývoj počasia zastavil pokles cien rastlinných komodít
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V stredu (27. júla) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Pokles cien potravinárskej pšenice triedy E na ktorý sme upozornili v ostatnej správe (z 13. júla 2011) sa v tomto týždni nezopakoval.
„Po týždňových dažďoch sú ohlásené prvé prejavy zníženia kvality, čo okamžite zastavilo pokles cien. Po dnešnom zasadnutí Cenového burzového výboru sa konštatuje stúpanie ceny prakticky u všetkých obilnín,“ povedal v stredu Pavol Scholtz, predseda Burzovej komory Komoditnej burzy Bratislava.
Ceny za obdobie dvoch týždňov zaznamenali nárast o 11 eur za tonu, na súčasných 202,5 eur. Podľa CBV by hodnota tejto komodity mala mierne rásť i v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. V dlhodobom výhľade sa dokonca počíta s cenou presahujúcou 220 eur za tonu.
„Ďalší vývoj sa preukáže skutočne v nadväznosti na schopnosť producentov zozbierať kvalitnú úrodu,“ uviedol Pavol Scholtz.

Hodnota kŕmnej pšenice narástla o 3 eurá za tonu na súčasných 164 eur za tonu. V krátkodobom horizonte sa počíta s miernym poklesom cien, v dlhodobom s ich nárastom.

Kŕmnej kukurici sa výkyvy cien vyhýbajú. Už niekoľký týždeň po sebe rastie a súčasná cena dosahuje 231,25 eur za tonu. CBV predpokladá z krátkodobého hľadiska ďalšie zvyšovanie ceny. Októbrový termín už ale hovorí o poklese cien na 208 eur za tonu.

Repka sa v súčasnosti speňažuje za približne 456 eur za tonu a z hľadiska dvojtýždňového i trojmesačného výhľadu sa počíta s nárastom cien. Z hľadiska dvoch týždňov o približne 7 eur a z pohľadu dlhodobého by ceny mali dosiahnuť 483 eur za tonu.

Stabilizované ceny má už niekoľko týždňov slnečnica. Jej aktuálna cena je na úrovni 420 eur za tonu a v dlhodobej perspektíve sa počíta s nárastom cien o približne 7 percent.

Ostatné komodity:

Potravinárska pšenica triedy A (západné Slovensko) – 200 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 198,75 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 211,67 eur za tonu.

Potravinárska pšenica triedy B (západné Slovensko) – 198,75 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 186,67 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 200 eur za tonu.

Pšenica špaldová (západné Slovensko) – 220 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 240 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 250 eur za tonu.

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko) – 206,40 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 230 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 246,67 eur za tonu.

Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) – 173,75 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 171,25 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 188,33 eur za tonu.

Kukurica potravinárska triedy A (západné Slovensko) – 232,75 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 240,33 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 221,67 eur za tonu.

Raž potravinárska (západné Slovensko) – 200,5 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 204 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 212,5 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments