Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Vývoj počasia a porasty repky

Vývoj počasia a porasty repky
insert_photo5 x Agrobiosfer, s. r. o.

Celková výmera repky sa v posledných rokoch pohybuje na úrovni 150 tisíc hektárov. No v poslednom čase vzhľadom na klimatické zmeny a nepriazne počasia sa na nejednom poľnohospodárskom podniku hovorí o vynechaní repky z osevného postupu.

Počasie a vedenie vzídených porastov
Prvé sejby repky boli realizované už od prvého augustového týždňa a následne poľnohospodári čakali na zrážky. Tie neprichádzali, a aj keď sa určité úhrny zrážok vyskytli, boli len lokálne. Momentálne máme porasty repky, ktoré sú vzídené, ale na väčšine plôch ešte nezačalo ani klíčenie. Nastáva preto otázka, ako ďalej nasmerovať vzídené porasty a čo je možné urobiť, aby išla táto olejnina do zimy v dobrom stave. Celkový rast repky je po vyklíčení pomerne rýchly a vo fáze 3-5 listu repka spomaľuje svoj rast. Tento čas je optimálny na aplikáciu morforegulátorov a stimulátorov na báze morských rias (Alga 600 0,5 kg/ha resp. RootMost 0,5-1 l/ha). Pod vplyvom vyšších teplôt sa zvyšuje apikálna dominancia a rast koreňov je obmedzený a preto je nevyhnutné podporiť tvorbu koreňov a jemného koreňového vlásnenia. Kombináciou spolu s morforegulátorom ovplyvníme intenzitu a dĺžku tvorby koreňov a jemného vlásnenia a zhrubnutia koreňového krčka. Stimulácia koreňov je nevyhnutná hlavne u porastov, ktoré budú vzchádzať neskoro a u porastov s počtom jedincov vyšším ako 50/m2. U neskoro vzídených porastov odporúčame aplikáciu prípravku na báze morských rias RootMost v dávke od 0,5 – 1 l/ha, u porastov hustých, kde je nutné podporiť tvorbu koreňov, nakoľko je silný konkurenčný boj o vodu a živiny, odporúčame aplikáciu prípravku Humic Total (80 % koncentrát humínových kyselín z Leonarditu) v dávke 0,5 kg/ha.

Všeobecne platí, že dobre založený porast na jeseň, so silným koreňovým systémom tvorí základ pre dosiahnutie úrody. Taktiež podporenie bočného vetvenia na jeseň je veľmi dôležité, nakoľko v prípade nepriaznivých podmienok na jar a pri rýchlom raste repky neostáva veľa času na podporenie bočného vetvenia alebo zahustenia porastu.

Prevencia proti chorobám
Použitím prípravku SoftGuard++ (dávka 0,8-1 l/ha) v kombinácii s prípravkami na báze morských rias zvýšime intenzitu tvorby koreňov, ale hlavne účinkom látky Chitosan oligosacharid podporíme silnú prevenciu proti hubovým, vírusovým a bakteriálnym chorobám. Kombinácia prípravku Alga 600 so SoftGuardom sa nám osvedčila v praxi, viď tabuľka.

Výsledky z praxe
V lokalite Hlohovec sme zrealizovali pokus, kde každý variant mal výmeru 2 ha. Jednotlivé variatnty boli ošetrené dvakrát a to na jeseň a na jar pri začiatku vegetácie. Výsledky je možné vidieť v grafe.

Účinky prípravku Alga 600 a SoftGuard++ boli overené v pokuse na lokalite Záhorie, kde sa aplikovala samotne Alga 600 v dávke 0,5 kg/ha na variante 1 (výmera cca 20 ha) a na variante 2 sme aplikovali kombináciu Alga 600 0,5 kg/ha plus SoftGuard++ v dávke 1 l/ha. Ošetrenia boli opakované tri krát (jeseň, jar a pred kvitnutím) za rovnakých pestovateľských podmienok na odrode Exquisite. Kombináciou prípravkov Alga 600 + SoftGuard++ sa dosiahla vyššia úroda o 0,6 t/ha.

Pre viac informácií navštívte stránku http://www.agrobiosfer.sk alebo kontaktujte našich obchodných zástupcov.

Autor článku: Ing. Pavol Krempa, PhD., obchodný manažér spoločnosti Agrobiosfer, s. r. o.
Zdroj obrázku: 5 x Agrobiosfer, s. r. o.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments