Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z domova

Využívanie biomasy by mohlo zmierniť energetickú krízu

Využívanie biomasy by mohlo zmierniť energetickú krízu
insert_photobiom.cz - Medzi veľmi perspektívne plodiny pestované na biomasu patrí aj štavel Uteuša

Bratislava 5. februára (TASR) – Zmierniť dôsledky energetickej krízy by mohlo zvýšenie využívania biomasy. Práve tú považuje Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR za jeden z najperspektívnejších obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v podmienkach SR.

„Slovensko má dostatočné zásoby biomasy, dendromasy aj fytomasy. Máme veľmi dobré podmienky na to, aby sme si enormné množstvo dokázali zabezpečiť sami z prírodných zdrojov,“ konštatoval dnes po rokovaní vlády SR štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva Vladimír Palša.

Ako doplnil na margo dnes schválenej Dlhodobej stratégie využívania poľnohospodárskych a nepoľnohospodárskych plodín na energetické účely, štát by mal využívanie biomasy viac podporovať.

„Keď si urobíme poriadok s pôdnym fondom, máme na niekoľko rokov zabezpečený vysoký objem megajoulov, aby sme zmiernili aj energetickú krízu. Treba sa však chopiť rozumu a mal by aj štát viac tieto postupy financovať a podporovať,“ zhodnotil Palša.

Na celkovej spotrebe obnoviteľných zdrojov energie sa biomasa podieľa približne 4 % celkovej energetickej spotreby Európskej únie. Z cieľov EÚ do roku 2010 by sa mal tento podiel zdvojnásobiť a do roku 2030 zoštvornásobiť, uvádza rezort v stratégii.

Cielené pestovanie energetických plodín má podľa ministerstva veľkú budúcnosť. Rozširovanie sortimentu pestovaných energetických plodín je významné nielen pre získavanie produkcie biomasy, ale tiež pre posilnenie biodiverzity rastlinných spoločenstiev v krajine.

„Využívanie rastlinnej výroby na riešenie energetických problémov spoločnosti však nesmie ohrozovať výrobu potravín a krmív, regeneráciu pôdnej úrodnosti a nesmie byť v rozpore s trvalo udržateľným rozvojom využívania poľnohospodárskej krajiny,“ upozorňuje MP SR.

Medzi najprebádanejšie energetické plodiny pestované na poľnohospodárskych pôdach patria tradičné poľnohospodárske plodiny, ako sú zemiaky, cukrová repa, kukurica, topinambur, hrach, cukrová trstina, repka, sója a slnečnica a tiež obilniny, kukurica a olejniny. Pre priame spaľovanie sú efektívne tie, ktoré dosahujú z jedného hektára úrody okolo 7 až 10 ton suchej hmoty.

Medzi výhody pestovania energetických plodín patrí možnosť vytvárať nové pracovné príležitosti, čo môže spomaliť vyľudňovanie vidieka, diverzifikujú riziko v podnikaní a pomáhajú tiež zvyšovať stabilitu v hospodárení. Energetické plodiny znižujú produkciu emisií i nároky na agrochemikálie a viac šetria životné prostredie. Za nevýhody sú považované nároky na investície a technické zariadenia, nedostatok informácií o pestovaní a odbytové problémy s produkciou.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: biom.cz - Medzi veľmi perspektívne plodiny pestované na biomasu patrí aj štavel Uteuša

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments