Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z domova

Vystúpenie ministera Stanislava Becíka na konferencii v Prahe

Prejav ministra pôdohospodárstva na Konferencii k politike kvality poľnohospodárskych produktov a potravín.

Drahá Mariann, kolegovia ministri, dámy a páni,

Dovoľte mi poďakovať sa českému predsedníctvu, najmä pánovi ministrovi Gandalovičovi za zorganizovanie tohto podujatia. Je mi cťou že mi je umožnené, aj keď v krátkom časovom priestore prezentovať vám najdôležitejšie otázky, ktoré by sme na Slovensku potrebovali riešiť. Ďakujem Komisii za to, že prostredníctvom Zelenej knihy pripravila dobrý základ pre ďalšie smerovanie európskej politiky kvality poľnohospodárskych výrobkov. V súčasnej globalizovanej ekonomike a pri tlaku výrobkov s nízkymi cenami z tretích krajín, je riešenie tejto otázky veľmi naliehavé.

Považujem za mimoriadne dôležité, aby sme mali v EÚ takú politiku kvality, ktorá bude našim silným nástrojom pri predaji výrobkov na európskom a svetovom trhu. Politiku, ktorá bude jasne deklarovať že naše výrobky okrem toho že spĺňajú základné požiadavky majú pridanú hodnotu, ktorá je jasným signálom pre ich voľbu u spotrebiteľov. Politiku, ktorá zaručí našim spotrebiteľom dostupnosť kvalitných potravín za prijateľné ceny.

Slovensko podporuje navrhované zmeny, najmä zjednodušenie a sprehľadnenie kontrolného systému a označovania výrobkov a skrátenie doby registrácie. Máme však aj otvorené otázky, na ktoré očakávame odpovede. Sú to témy, ktoré sú v dokumente Komisie spracované len okrajovo alebo úplne chýbajú:

1. Myslím si, že by sme mali venovať väčšiu pozornosť otázke identity výrobkov. Stupňujúce sa používanie náhradných substancií najmä u mäsových a mliečnych výrobkov považujem za najväčší problém, súvisiaci s kvalitou ponúkaných potravín v obchodných reťazcoch na Slovensku. Sú to výrobky, ktoré síce spĺňajú bezpečnostné kritériá ale nedostatočným označením a odlíšením zavádzajú spotrebiteľa.

2. Je pre mňa neprijateľné, keď musí štátny rozpočet vydávať na zdravotníctvo niekoľkonásobne viac prostriedkov ako na poľnohospodárstvo aj preto, že nevieme zabezpečiť prevenciu pred chorobami spôsobenými zlou výživou. Politika kvality EÚ by preto mala venovať viac pozornosti výživovo hodnotným, najmä funkčným potravinám, ich označovaniu a podpore centrálneho marketingu. Podpora školského ovocia a mlieka je dobrým začiatkom. Zmeniť stravovacie návyky obyvateľstva si však vyžaduje systémové zmeny.

3. Považujem za dôležité, aby sme problematiku kvality potravín v EÚ riešili v širších súvislostiach – vo väzbe na správanie sa obchodných reťazcov a dovoz z tretích krajín. Náročné požiadavky EÚ na spôsoby hospodárenia prispievajú síce k vyššej kvalite výrobkov, na druhej strane sú konkurenčnou nevýhodou vo vzťahu k cene výrobku, čím sú zvýhodňované lacné potraviny z tretích krajín. Pokiaľ nebude európsky spotrebiteľ pri svojom výbere dávať prednosť kvalite pred cenou, s týmto prístupom ku kvalite neuspejeme. V tomto smere sú nové členské krajiny s nižšou kúpyschopnosťou obyvateľstva v nevýhode.

Vážené dámy a páni,

Nemôžem akceptovať, keď je slovenský spotrebiteľ nútený z ekonomických dôvodov alebo bez možnosti voľby v obchodných reťazcoch kupovať „mäsové výrobky“ s minimálnym obsahom mäsa, večne trvanlivé mlieko ktoré nikdy neskysne, lebo zdravá probiotická mikroflóra je v ňom zničená. Nemôžem nemo pozerať na to, že náš spotrebiteľ má len veľmi obmedzené možnosti kúpiť si potraviny bez prídavných látok, na ktoré sme boli v minulosti zvyknutí.

Verím, že moje námety nájdu podporu a spoločnými silami sa nám podarí uskutočniť zmeny, ktorými si vyslúžime uznanie u tých, pre ktorých politiku robíme – všetkých občanov EÚ.

Ďakujem za pozornosť

Autor článku: MP SR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments