Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Výsledky potvrdili, že v krmive zilpaterol nebol

Výsledky poslednej analýzy vzorky krmiva, ktorá bola odobraná v spoločnosti Podtatranská hydina, a. s., Kežmarok, ukázali, že v krmive sa zilpaterol nenachádza. “Potvrdilo to akreditované rozhodcovské laboratórium v Berlíne,” oznámil dnes na tlačovej besede v Bratislave generálny riaditeľ Podtatranskej hydiny Pavol Konkoľ.

“Tieto výsledky definitívne potvrdili pravdivosť tvrdení spoločnosti Podtatranská hydina o neškodnosti krmiva, ktoré sme používali. Vyšetrenia ukázali, že naša spoločnosť nikdy neklamala a na slovenský trh dodáva len tú najkvalitnejšiu hydinu, a to bez použitia akýchkoľvek zakázaných látok,” zdôraznil šéf Podtatranskej hydiny.

Spoločnosť sa preto rozhodla podať žalobu na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu za spôsobenie majetkovej škody a na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka za poškodenie jej obchodného mena. V dôsledku krivého obvinenia, ohovárania a nepravdivých tvrdení utrpela Podtatranská hydina podľa slov riaditeľa ujmu v hodnote minimálne 3 milióny eur.

Vedenie spoločnosti podľa Konkoľa uvažuje aj o podaní trestných oznámení pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, trestného činu ohovárania a trestného činu poškodzovania cudzích práv.

“Keďže máme k dispozícii negatívny rozbor z laboratória v Berlíne, považujeme jednu fázu úsilia o očistenie mena našej spoločnosti za ukončenú a nechávame na náš právny systém, aby túto kauzu dotiahol do konca, aj keď sme si vedomí, že to môže trvať niekoľko rokov,” povedal.

Pripomenul, že zilpaterol je chemicky veľmi stabilná látka, ktorej polčas rozpadu je minimálne 1 rok. “Aj keby krmivo skúšali napríklad 15. februára 2012, aj tak by v ňom bolo ešte 7,5 mikrogramu tejto látky.”

V reakcii na dnešné vyjadrenia generálneho riaditeľa spoločnosti Podtatranská hydina tajomník odboru komunikácie s médiami rezortu pôdohospodárstva Juraj Kadáš uviedol, že “pre MPRV SR je prvoradé pre obyvateľov tejto krajiny garantovať bezpečnosť potravín, ktoré sa dostanú do potravinového reťazca”.

“Každý má legitímne právo obrátiť sa na súd. Chceme len pripomenúť, že v prípade firiem pána Konkoľa bolo v krátkom čase opakovane zistené používanie zakázanej látky či prebaľovanie hydiny bez oprávnenia,” pripomenul Kadáš.

Podľa neho “pre MPRV SR zostáva otázne, prečo pán Konkoľ tak dlho bránil vykonaniu rozboru kontravzorky a jej analýzu umožnil až po dvoch mesiacoch od odobrania prvej vzorky, keďže látka zilpaterol sa rozkladá rýchlo. Pripomíname, že výskyt zakázanej látky sa v jeho podnikoch potvrdil v krátkom časovom období 3-krát, pričom to konštatovali aj poľské úrady v roku 2009,” dodal Kádaš.

“Štátna veterinárna a potravinová správa SR zatiaľ nedostala žiadny výsledok vyšetrenia oficiálnou cestou, preto nemôžeme zaujať objektívne stanovisko,” reagoval pre TASR odborný riaditeľ ŠVPS SR Rudolf Smriga.

Šéf MPRV Zsolt Simon (Most-Híd) na tlačovej besede 23. februára 2011 informoval, že jedna vzorka krmív odobraná kontrolórmi Ústredného kontrolného skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) na farme spoločnosti Podtatranská hydina v Čaklove 28. januára tohto roka bola pozitívna na zilpaterol. Ďalší odber na inú šaržu krmiva, ktorý vykonala ŠVPS SR 16. februára, dopadol podľa MPRV SR pre spoločnosť pozitívne. Vzorky testované 23. februára 2011 boli negatívne na zilpaterol.

“Jedna vzorka označená ako DR2 mala tzv. zákal, testovala sa teda dvakrát,” spresnil 3. marca 2011 Kadáš.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments