Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Výroba mechanizácie napomáha stabilizovať družstvo

Výroba mechanizácie napomáha stabilizovať družstvo
insert_photopoľnoinfo.sk - sejačky vlastnej výroby využívajú aj v samotnom podniku.

Nestáva sa často, aby si slovenské poľnohospodárske podniky stále udržiavali pridruženú výrobu. Ak však majú dobré nápady a vedia ich aj uplatniť na trhu a najmä prekonať nástrahy, ktoré neraz vedú k skepse, môžu byť úspešní. O takomto úspechu by sme mohli hovoriť v súvislosti s Poľnohospodárskym družstvom Hlohovec, ktoré si ako jedno z mála družstevných podnikov udržiava túto divíziu v podobe výroby poľnohospodárskych strojov a služieb na báze obrábania kovov.

„Pamätám sa, že niekedy po revolúcii, možno v roku 1992 sme tu mali ekonomických poradcov z Ameriky. Ich rady mali byť vtedy pohľadom na nové formy ekonomického riadenia. Hovorili nám, že tie strediská a druhy výrob, ktoré sú stratové, máme hneď zrušiť. Keby sme išli týmto spôsobom, zrušíme postupne nielen všetky divízie, ale dnes neexistuje ani družstvo,“ hovorí Anton Cebo, predseda PD Hlohovec.

Družstvo patrí z hľadiska produkcie k rozsiahlym podnikom v regióne Hlohovca, a tak krízu v jednotlivých odvetviach dokáže v čase zlej situácie vykryť iná oblasť výroby. Vďaka tomu sa aj spomínanú pridruženú výrobu podarilo dodnes udržať. Už pred viac ako dvadsiatimi rokmi začali s produkciou pneumatických sejacích strojov, ktoré postupne na trhu etablovali pod vlastnou značkou. Napriek náročnosti v oblasti dodržania technických, dopravných či legislatívnych noriem sú s objemom produkcie spokojní. Veď takýchto divízií, kde nájde uplatnenie niekoľko desiatok pracovníkov technického zamerania už veľa na Slovensku nenájdeme. Do portfólia pridruženej výroby patria i pasívne kypriče, utláčače silážnych a senážnych krmovín a drviče rastlinných zvyškov určené k drveniu všetkých druhov slamy, pozberových zvyškov a vo vinohradoch k drveniu letorastov a mulčovaniu burinných porastov a náletov. Prevádzka výroby poľnohospodárskej mechanizácie sa vyvíja perspektívne, veď len za minulý rok smerovalo 112 sejačiek v hodnote viac ako 2 milióny eur do Bulharska či Rumunska, no odberateľov si stroje nachádzajú vďaka obchodným zástupcom aj v Anglicku, Bielorusku, Srbsku, v Slovinsku, či na Ukrajine.

Ako pripomína predseda PD Hlohovec Anton Cebo, zostať pri obchodných zástupcoch nestačí, preto chcú do budúcna posilniť marketing a začať s väčšou propagáciou týchto aktivít najmä na Slovensku a v Čechách. Zaiste aj pre takýto typ nepoľnohospodárskej produkcie sa PD Hlohovec darí vyvažovať straty z chovu ošípaných, ale aj niektorých plodín v oblasti rastlinnej výroby.

Autor článku: Karol Vrbský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - sejačky vlastnej výroby využívajú aj v samotnom podniku.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Citadel
Citadel
4. september 2012 21:17

112 sejaciek za viac ako 2 miliony eur je 1 sejacka za 18-tisic.
To myslite vazne pani?

Karol Vrbský
Karol Vrbský
5. september 2012 1:05

Myslím, že to celkom vychádza. Keď si to prepočítate, tak za tú sumu máte lepšie auto. Ale asi nie je problém si túto informáciu ešte overiť a potvrdiť v bežne dostupných cenníkoch, ktoré má isto PD k dispozícii.

Karol Vrbský
Karol Vrbský
5. september 2012 1:27

Ešte by som doplnil, že s touto cenou (a objemom) sme pracovali aj v inom materiáli
a ten bol zo strany PD Hlohovec autorizovaný. To znamená, že uvedené
výnosy za predaj sejačiek sú korektné a teda aj vaše prepočty správne.