Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Vyjadrenie SPPK: My nie sme mafia!

Vyjadrenie SPPK: My nie sme mafia!
insert_photoSPPK - Emil Macho počas Valného zhromaždenia SPPK

Všetci slušne pracujúci poľnohospodári na slovenskom vidieku sa ostro ohradzujú voči akémukoľvek spájaniu s mafiou. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) tak reaguje na všetky doterajšie vyjadrenia niektorých slovenských politikov, ktorí zovšeobecnili poľnohospodárstvo na mafiánsky spolok a prisúdili mu len veľmi ťažko zmazateľnú nálepku.

Oceňujeme, že najvyšší ústavní činitelia a aj reprezentanti parlamentných politických strán si konečne po dvoch dekádach všimli, že súčasťou národného hospodárstva je aj doteraz prehliadané poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Teda odvetvia, ktoré sú v Programovom vyhlásení vlády SR označované ako strategické odvetvia národného hospodárstva.

„SPPK sa však dôrazne ohradzuje voči akémukoľvek spájaniu všetkých poctivo a v zmysle zákona podnikajúcich poľnohospodárov s mafiánskymi praktikami či mafiánskym zoskupením. Takéto vyjadrenia sa dotýkajú ich cti a ohrozujú ich morálny kredit pred verejnosťou“, uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Vyzývame najvyšších ústavných činiteľov a aj všetkých politikov, aby vo svojich vyhláseniach presne konkretizovali, o akých mafiánskych skupinách hovoria. Rovnako ich vyzývame, aby okamžite a politicky zodpovedne konali aj v súčinnosti s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Členovia SPPK sa za žiadnych okolností necítia byť ovládaní mafiou. Ak takéto skupiny v poľnohospodárstve pôsobia, nie je to naša zodpovednosť.

Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo sa nerozvíja, ale naopak, stagnuje. Celá reprezentácia politickej špičky od vstupu SR do EÚ vedela, že eurodotácie boli nastavené tak, aby sa poľnohospodárstvo na Slovensku udržiavalo a nie produkčne rozvíjalo – v neprospech Slovenskej republiky a v prospech krajín západnej Európy. SPPK na to roky upozorňovala. Dnes sa dôsledky tejto zle nastavenej európskej politiky naplno prejavujú v podobe nízkej konkurencieschopnosti a zostávania v rozhodujúcich parametroch počnúc výškou dotácií, národnými podporami a končiac záujmom ľudí ísť pracovať do tohto odvetvia.

V obchodoch máme biednych 40% potravín vyrobených na Slovensku. Naši poľnohospodári a potravinári potrebujú získať priazeň spotrebiteľov, nie ju stratiť. A tomu častokrát neuvážené a či zle interpretované vyjadrenia politikov a aj laickej verejnosti vôbec nepomáhajú.

Autor článku: Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
Zdroj obrázku: SPPK - Emil Macho počas Valného zhromaždenia SPPK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Robo
Robo
26. máj 2018 15:08

Ja tomu nerozumiem. Mzda zamestnanca tretinová-štvrtinová, na hektár najmenej zamestnancov v EÚ, dane za prenajatú pôdu zanedbateľné, nájomné pre vlastníka pôdy symbolické, legislatíva neustále “vylepšovaná” v prospech agrobarónov na úkor vlastníkov pôdy…, Podmienky o akých sa západoeurópskym farmárom môže iba snívať. A len plačú a plačú. Myslím, že agrodotácie nie… Celý komentár »

ni
ni
26. máj 2018 16:59

Re: Robo: Uplny suhlas.

stary gazda
stary gazda
26. máj 2018 18:48

Prečo je poľnohospodárstvo v takom zlom stave? Môžeme za to my sami a nie EU. Dám vám vysvetlenie. Ako ho ničí ministerstvo poľnohospodárstva od vzniku SR. Z chýb ministerstva by sa mohla napísať tisícstranová brožúra, no len tie podstatné. Sme jediná krajina, kde máme zdanené dotácie. Vysvetlenie pre nechápavé ministerstvo:… Celý komentár »

Milan Re- starý gazda
Milan Re- starý gazda
28. máj 2018 11:05

Plne sa stotožňujem v druhej časti príspevku. To, čo štát rozbil v privatizácii / mlyny, mliekárne, bitúnky /, by mal v prvom rade podporiť obnovu, a následne Podporu / dotácie/ zavesiť na produkciu. Množina “poberačov” by sa prečistila.