Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Vo Východnej sa stretli ovčiari

Vo Východnej sa stretli ovčiari
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V obci Východná v okrese Liptovský Mikuláš sa dnes koná 8. ročník celoslovenských ovčiarskych slávností Ovenálie. Zúčastnila sa na nich aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, ktorá podporuje nielen chov oviec a kôz na Slovensku, ale aj výrobky z nich, ktoré sú podľa nej zdravé.

„Ďalšia vec, ktorú máme z oviec a kôz, je krajinotvorba. I keď si to málo ľudí uvedomuje, koza je najlepšia biologická kosačka, tá zožerie šípky, trnky a nie je potrebné, aby sa využívali veľké kosy. Vždy v každom veľkom stáde oviec bola jedna koza. Toto je nádherné podujatie, ktoré propaguje nielen výrobky a našu krajinu, ale aj chov oviec a kôz ako takých,“ uviedla G. Matečná.

Chovatelia zvierat, milovníci ovčiarstva a tradičných špecialít z jahňaciny a baraniny môžu zažiť atmosféru sviatku slovenských ovčiarov. Počas celého dňa v areáli amfiteátra vystupujú folklórne súbory z Liptova, ale aj z okolitých regiónov.

„Účastníci podujatia počas dňa môžu vidieť ukážky výroby syra, bryndze, ale aj strihanie oviec a následného spracovania vlny. Chovatelia dobytka budú počas dňa súťažiť aj vo výrobe najlepšieho ovčieho a kozieho syra, o najkrajšiu syrovú tortu či vo varení guláša z ovčieho mäsa,“ uviedol podpredseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Eduard Janíček.

Ani tento rok nechýbajú Majstrovstvá Slovenska v ťahaní syrovej nite, do ktorej sa zapojilo osem súťažiacich. Podľa organizátorov podujatia sa pokúsia o prekonanie rekordu z roku 2012, keď súťažiaca vytiahla niť dlhú 158 metrov.

„Verejnosť počas dňa môže hodnotiť ovce a kozy a vybrať šampióna výstavy. Okrem toho môžu diváci vidieť aj ukážku tanca so psom,“ povedal Janíček.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments