Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Vláda chce podporiť agrosektor opatreniami za 70 mil. eur

Vládny kabinet plánuje pre tohtoročnú nepriaznivú žatvu podporiť slovenský agrosektor opatreniami za vyše 70 miliónov eur. Vyplýva to zo Správy rezortu pôdohospodárstva o priebehu žatvy v roku 2012 a o podporných opatreniach na zmiernenie nepriaznivej situácie v poľnohospodárstve, ktorou by sa mala vláda zaoberať na svojom výjazdovom zasadaní budúci týždeň v stredu (22.8.).

Opatrenie formou doplnkových národných priamych platieb by malo pomôcť sumou 1,67 milióna eur, zvýhodnené pôžičky z Environmentálneho fondu 30 miliónmi eur, štátna pomoc na zamestnávanie znevýhodnených a značne znevýhodnených zamestnancov sumou 0,66 milióna eur a štátna pomoc na úhradu časti spotrebnej dane z minerálneho oleja 10 miliónmi eur. Skvalitnenie funkčnosti systému Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat pomôže sumou 16,1 milióna eur. Zmena zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách by mala priniesť agrosektoru 11,64 milióna eur.

Priebeh žatvy v roku 2012 na základe doteraz zistených údajov považuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR za veľmi nevyrovnaný.

„Existujú veľké rozdiely v dosiahnutých úrodách nielen medzi okresmi, ale aj v rámci jedného podniku medzi jednotlivými parcelami,“ upozorňuje v materiáli.

„Tento nepriaznivý vývoj hlavne u trhových plodín spôsobí poľnohospodárom výpadky v tržbách, a tým aj v tvorbe vlastných zdrojov potrebných na ďalšie financovanie hospodárskej činnosti,“ avizuje agrorezort.

Pre poľnohospodárske subjekty bude podľa ministerstva dôležitá najmä rýchlosť prijatých opatrení a ich realizácia.

„Je predpoklad, že mnohé podniky budú z dôvodu výpadku príjmov z obilnín a nedostatočnej úrody krmovín zvažovať zachovanie ekonomicky akceptovateľného rozsahu živočíšnej výroby,“ varuje v správe MPRV SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments