Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Víkendová zaujímavosť: Vedci objavili mravca – „marťana“

Víkendová zaujímavosť:  Vedci objavili mravca – „marťana“
insert_photowikipedia

Nový druh mravca, ktorého objavili vedci v amazónskom pralese, je najstarším z existujúcich druhov mravcov a je natoľko neobyčajný, že do jeho vedeckého pomenovania sa dostalo slovo „marťanský“. Hovorí sa o tom v článku, ktorý uverejnili americkí zoológovia vo vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Nový druh dostal názov Martialis heureka, čo možno preložiť ako „mravec z Marsu“.

Telo mravca je bezfarebné, má dĺžku niekoľko milimetrov. Mravec nemá oči, zato má veľké hryzadlá, ktorými je schopný uchytiť korisť. Žije pod zemou. Analýza DNK vyjasnila, že nový druh mravca je v skutočnosti veľmi starým druhom a nachádza sa na počiatku evolučného vývoja tejto skupiny hmyzu. Zoológovia priradili Martialis heureka k novému poddruhu. Naposledy bol nový poddruh mravcov objavený v roku 1923 a v súčasnosti existuje 21 poddruhov.

„Novoobjavený druh je reliktný, slepé, žijúce pod zemou mravce vznikli na začiatku evolúcie tejto skupiny hmyzu,“ hovorí vedec Christian Rabeling.

Ten predpokladá, že mravce sa vyvinuli zo svojho predka – osy, pred 120 miliónmi rokov. „Marťanský mravec“ má totiž podobné črty ako nájdená vykopávka, ktorá sa pokladá za vývojový „medzistupeň“ medzi osami a mravcami. Odborníci predpokladajú, že starodávny druh prežil v amazónskom pralese vďaka relatívne stabilnej mikroklíme tropickej pôdy a aj kvôli tomu, že nemusel trpieť silnú konkurenciu od ostatných mravcov.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku: wikipedia

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments