Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Vieme prví: O šéfa PPA budú súťažiť najmenej traja kandidáti

Vieme prví: O šéfa PPA budú súťažiť najmenej traja kandidáti
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Piatok (15. januára 2021) bol posledným dňom, keď sa mohli záujemcovia prihlásiť o post generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Podľa informácií, ktoré má portál poľnoinfo.sk potvrdené z viacerých nezávislých zdrojov, sú kandidáti na šéfa PPA minimálne traja.

Zatiaľ traja kandidáti

Prvým záujemcom by mal byť Jaroslav Jánoš, ktorý agentúru vedie od začiatku decembra 2020. Minister Ján Mičovský vtedy uviedol, že ho do pozície vymenoval dočasne, do skončenia procesu riadneho výberového konania. Jaroslav Jánoš je z ostatných rokov známy najmä ako protestujúci farmár a dvojka na kandidátnej listine, do volieb 2020, politického hnutia „Máme toho dosť!“. Kandidatúru Jaroslava Jánoša podporilo listom viacero menších zväzov poľnohospodárskej prvovýroby. Medzi nimi je najznámejší ASYF – Združenie mladých farmárov.

Do výberového konania sa mal prihlásiť aj Martin Holomáň, ktorý pred rokom 2010 pôsobil ako šéf kancelárie generálneho riaditeľa PPA. Od odchodu z agentúry bol zamestnancom, podľa sociálnej siete LinkedIn, spoločnosti Deloitte. Martin Holomáň sa prihlásil aj do predchádzajúceho výberového konania na šéfa PPA, ktoré sa uskutočnilo na prelome októbra a novembra. Z uvedeného výberu vtedy nový generálny riaditeľ nevzišiel.

V poľnohospodárskej samospráve sa hovorí ešte o jednom kandidátovi. Mal by ním byť Pavol Doval, ktorý pred viac ako desiatimi rokmi pôsobil v Pôdohospodárskej platobnej agentúre ako šéf sekcie projektových podpôr. Podľa webovej stránky mesta Sládkovičovo je v súčasnosti hlavným kontrolórom mesta.

Samozrejme, kandidátov môže byť viac. Uzávierka prihlášok bola v piatok a dôležité je, aby pečiatka na poslanej obálke bola najneskôr z 15.1.2021.

Odborná komisia a online prenos výberu

Podľa harmonogramu zverejnenom na webovej stránke agroministerstva mali kandidáti do piatka (15.1.2021) zaslať žiadosť, požadované dokumenty a vypracovanú koncepciu a plán rozvoja PPA.

Hovorkyňa Anežka Šrojta Hrdá už v minulosti avizovala, že nového generálneho riaditeľa bude vyberať odborná komisia, ktorej členovia budú dopredu zverejnení. Výber kandidátov by mala môcť verejnosť sledovať prostredníctvom online prenosu.

Členovia výberovej komisie majú byť oznámení zajtra 19. januára 2021. V rovnaký deň majú byť kontaktovaní aj uchádzači, ktorí splnia podmienky. Výberové rozhovory s kandidátmi sa majú uskutočniť online formou 26. januára 2021.

Zväzy volajú po transparentnosti

Napriek viacerým prísľubom ministerstva sa výber šéfa PPA nezdá transparentný Vidieckej platforme, ktorá začiatkom minulého týždňa zaslala médiám tlačovú správu.

„S obrovským znepokojením sledujeme vývoj okolo Pôdohospodárskej platobnej agentúry a vyzývame ministra, aby okamžite zasiahol. Sme zhrození z aktivít, ktoré sa dejú okolo výberu nového generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Zaznamenali sme aktivity, ktoré výmenou za podporu nominácií na post ponúkajú vysoké štátne pozície tým, ktorí nominácie podporia. Vyzývame ministra Mičovského aby dodržal svoj sľub ktorý dal v decembri, aby výber kandidátov bolo verejný, transparentný a podľa nastavených podmienok výberového konania,“ uvádza tlačová správa Vidieckej platformy.

Transparentný proces výberu šéfa PPA ešte v závere roka požadovala aj najväčšia stavovská organizácia slovenských poľnohospodárov.

„Pôdohospodárska platobná agentúra a odborná verejnosť musí čím skôr poznať meno nového generálneho riaditeľa, ktorý bude zárukou vysokej profesionality, odbornosti, zásadovosti a nulovej tolerancie korupcie. Priestor na experimenty v podobe náhradníkov tu nemáme a ani nechceme mať,“ povedal v polovici decembra Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Portál poľnoinfo.sk zaslal tlačovému odboru agroministerstva otázky k počtu kandidátov, zverejneniu ich mien a aby tlačový odbor upresnil, ako môžu poľnohospodári 27. januára 2021 sledovať výber generálneho riaditeľa PPA online.

Aktualizované o reakciu MPRV SR:

Anežka Šrojta Hrdá, riaditeľka odboru komunikácie a marketingu MPRV portál poľnoinfo.sk informovala, že uchádzači sa mohli prihlásiť do piatka 15. januára 2021.

„Keďže mohli odoslať žiadosti aj poštou, nemusia byť všetky na ministerstve ešte doručené. V utorok 19. januára 2021 predstavíme členov komisie, ktorí budú robiť výberové rozhovory s uchádzačmi. Tie sa uskutočnia podľa pôvodného plánu, a to v utorok 26. januára 2021,“ informovala Anežka Š. Hrdá.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Nohavica
Nohavica
19. január 2021 17:40

…vyzerá to na slušnú zápletku…minister to chce urobiť čo najlepšie…a dopadne to ako vždy…je zrejmé prečo je Jánoš poverený riadením PPA…okamžite spĺňa všetky požiadavky : 1. riadiaca, koordinačná a metodická skúsenosť…. 2. preukázateľné skúsenosti s riadením národných a medzinárodných projektov… 3. preukázateľné skúsenosti z oblasti finančného manažmentu… 4. skúsenosti s… Celý komentár »

realista
realista
19. január 2021 18:44

re Anežka Š. Hrdá:
keď je cca 19:00 19. 1.2021 a hľadám hľadám:
„V utorok 19. januára 2021 predstavíme členov komisie, ktorí budú robiť výberové rozhovory s uchádzačmi.“

a nič. – aké typické……