Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Vidiecka platforma hodnotila programy politických strán

Vidiecka platforma hodnotila programy politických strán
insert_photoVidiecka platforma

V rámci Vidieckej platformy sme pripravili hodnotenie volebných programov politických strán z pohľadu dlhodobej vízie pre poľnohospodárstvo, potravinovej bezpečnosti a ďalších oblastí dôležitých pre trvalo udržateľný rozvoj vidieka.

Pri hodnotení sme vychádzali z volebných programov strán, uverejnených na ich webových stránkach. Do hodnotenia sme zahrnuli strany, ktoré v predvolebných prieskumoch dlhodobo figurovali nad hranicou 5%.

Vo volebných programoch sme hodnotili tieto oblasti:
1. Celková poľnohospodárska politika, dlhodobá vízia poľnohospodárstva
2. Podpora malého a stredného podnikania v agrorezorte
3. Vzťah k vlastníctvu pôdy, prístup k pôde pre mladých, malých farmárov a rodinné farmy
4. Potravinová bezpečnosť
5. Posilnenie teritoriálnych nástrojov rozvoja vidieka a rozvoj zdola
6. Podpora lokálnych a regionálnych trhov potravín
7. Tradičné a organické poľnohospodárstvo
8. Zdravá strava, zdravé lokálne potraviny

Cieľom hodnotenia je poskytnúť prehľad o tom, ako plánujú jednotlivé politické strany riešiť problematiku poľnohospodárstva, rozvoja vidieka a zdravého stravovania.

1. Celková poľnohospodárska politika, dlhodobá vízia poľnohospodárstva

   KDH

Vízia rozvoja poľnohospodárstva je postavená na modifikácii plánu rozvoja vidieka, založenej na spravodlivom prerozdeľovaní dotácií z Európskej únie tak, aby sa zrovnoprávnili farmári v členských krajinách. Podporí v prospech pestrosti a regionálnych osobitostí diferencovaný prístup tak, aby sa poľnohospodárska výroba nasmerovala k spotrebiteľovi.

Most – Híd
Má zo všetkých strán najkomplexnejšie rozpracovanú problematiku rozvoja poľnohospodárstva. Prioritou je, aby sa poľnohospodársky produkt vypestoval, spracoval a predal v rámci jedného regiónu. Cieľom je, aby dotačná politika nebola len spoločná, ale aj výhradná, aby sa zvýšila sebestačnosť Slovenska pri výrobe domácich potravín a posilnili tie oblasti poľnohospodárskej produkcie, ktoré zvýraznia domáce tradície v pestovaní plodín a chovu domácich zvierat.

OľaNO – NOVA
Podrobne analyzuje problémy poľnohospodárstva, má ucelenú, systémovú a jasnú predstavu o jeho budúcom fungovaní. Zásadne chce prehodnotiť systém dotácií tak, aby sa podporovala zamestnanosť, pridaná hodnota a produkcia hlavne v tradičných slovenských komoditách.

SaS
Poľnohospodárska politika je obmedzená hlavne na efektívnejšie využívanie podporných nástrojov SPP a zrovnoprávnenie podporných nástrojov s pôvodnými krajinami EÚ.

Sieť
Stratégia agrosektoru je zameraná na vytvorenie podmienok pre zvýšenie podielu slovenských potravín na domácom trhu na 80 percent, inak je problematike poľnohospodárstva venovaná malá pozornosť.

SMER – SD
Nemá žiadnu víziu poľnohospodárstva, nemá ho uvedené ani v prioritách volebného programu, len v treťom sociálnom balíčku je uvedená jedna veta: „Väčší dôraz chceme dať na vytváranie pracovných miest v pôdohospodárstve“.

SNS
Víziu poľnohospodárstva prezentuje v podobe Národného programu revitalizácie vidieka, ktorý sa opiera hlavne o zrušenie dane z pôdy a o nástroje Spoločnej poľnohospodárskej politiky na podporu všetkých typov poľnohospodárskej výroby a udržania kultúrnej krajiny.

2. Podpora malého a stredného podnikania v agrorezorte

   KDH

Zlepšenie podnikateľského prostredia vníma najmä formou vytvorenia vhodných podmienok pre rodinné podnikanie a podporou technologického rozvoja a inovácií, a to aj prostredníctvom inkubátorov a vytvorením systému regionálnych rizikových fondov. Nezameriava sa na uľahčenie podmienok a odstránenia byrokracie malého podnikania.

Most – Híd
Považuje podnikateľov ako aj malé a stredné podniky za hnacie motory ekonomiky. Navrhuje zníženie administratívnej záťaže a daňovo-odvodového zaťaženia práce a podnikania. Bude podporovať zjednodušenie administratívy a daňového systému, zrušenie zbytočných a nezmyselných záťaží podnikania a presadzovať návrat k rovnej dani z príjmov.

OľaNO – NOVA
Má podrobne rozpracované návrhy na vylepšenie podnikateľského prostredia, chce podporu pre malé a stredné podnikanie, ako aj podporu pre začatie podnikania. Prináša konkrétne návrhy na znižovanie nákladov a odbyrokratizovanie podnikania a tiež na zníženie administratívnych povinností pre SZČO a malých podnikateľov cez zavedenie živnostenských licencií.

SaS
Zo všetkých politických strán má SaS v tejto oblasti najprepracovanejší a najkomplexnejší program s jasne definovanými opatreniami na uľahčenie a odbyrokratizovanie podnikania.

Sieť
Má takisto veľmi dobre rozpracovaný program uľahčenia a odbúrania administratívneho zaťaženia, aj s konkrétnymi a vyčíslenými úľavami, čo zrealizuje do 100 dní, čo do dvoch rokov a čo do roku 2020.

SMER – SD
Uvádza len jedno opatrenie v 3. sociálnom balíčku – zníženie zdravotných odvodov, aj to len pre zamestnancov s najnižšími príjmami.

SNS
Chce stáť na strane malých podnikateľov a uľahčiť im podnikanie zrušením „nespravodlivých, demotivačných a nezmyselných daňových opatrení“.

3. Vzťah k vlastníctvu pôdy, prístup k pôde pre mladých, malých farmárov a rodinné farmy

   KDH

Problematika vlastníckych vzťahov k pôde je jedným z najslabších článkov podnikania a preto sa KDH zameria hlavne na vytvorenie jasných pravidiel obchodu a nájmu, zavedenie registrácie nájomných zmlúv v katastri nehnuteľností, ako aj spravodlivého systému pre určenie dane
z pôdy podľa „cenovej mapy “. Nerieši však uľahčenie prístupu k pôde pre malých farmárov.

Most – Híd
Navrhuje doriešiť pozemkové právo na poľnohospodársku a lesnú pôdu po celospoločenskej diskusii. Návrh je: jeden kataster, jeden vlastník, jeden list vlastníctva, čím plánuje zjednodušiť
a sprehľadniť evidenciu pozemkového vlastníctva. Nerieši uľahčenie prístupu k pôde pre malých farmárov.

OľaNO – NOVA
V programe sa podrobne zaoberá otázkami vysporiadania sa s problematikou vlastníckych vzťahov k pôde. Chce uprednostniť prenájmy pôdy zo Slovenského pozemkového fondu pre malých farmárov pred veľkými.

SaS
Strana má jasný program vysporiadania sa s otázkami vlastníckych vzťahov k pôde. Nezameriava sa však na sprístupnenie pôdy malým podnikateľom, preferuje slobodný predaj a kúpu pôdy do slovenských rúk, ako aj rozpredanie pôdy Slovenského pozemkového fondu. Pomocou pre drobné podnikanie a zamestnanosť by mohlo byť prevedenie štátnych lesov na samosprávy.

Sieť
V programe nerieši otázky vlastníctva pôdy a prístupu k pôde pre malých farmárov.

SMER – SD
Touto problematikou sa priority volebného programu a ani sociálny balíček vôbec nezaoberajú.

SNS
V programe majú zákaz prevodu vlastníctva pôdy cudzincom, ale nemajú zlepšenie prístupu k pôde pre malých a začínajúcich farmárov.

 

4. Potravinová bezpečnosť

KDH
Sa priamo nevenuje potravinovej bezpečnosti ako takej, vníma ju cez domácu produkciu a priblíženie produkcie k odbytu.

Most – Híd
Priamo potravinovej bezpečnosti sa nevenuje, ale považuje ju za očakávaný výsledok poľnohospodárskej politiky orientovanej na tradície domácej výroby.

OľaNO – NOVA
Program sa síce podrobne zaoberá analýzou nízkej potravinovej sebestačnosti, ale nenavrhuje konkrétne ciele ani opatrenia. Zvýšenie potravinovej sebestačnosti chce dosiahnuť podporou zvýšenia domácej produkcie.

SaS
Potravinovú bezpečnosť vníma SaS cez zrovnoprávnenie podmienok dotácií v rámci SPP, najmä prostredníctvom podpory domácich spracovateľských kapacít.

Sieť
Má konkrétny záväzok vytvorenia podmienok tak, aby sa podiel slovenských potravín na domácom trhu zvýšil na 80%. Chýba však definovanie nástrojov.

SMER – SD
V rámci priority bezpečnosť štátu sa uvádza aj posilnenie potravinovej sebestačnosti krajiny.

SNS
Má v programe prijatie zákona o potravinovej sebestačnosti za účelom dominancie domácej produkcie na slovenskom trhu, ale absentuje predstava o nástrojoch, ako to dosiahnuť. Podporu potravinovej bezpečnosti chce dosiahnuť aj zákazom dovozu geneticky modifikovaných potravín.

 

5. Posilnenie teritoriálnych nástrojov rozvoja vidieka a rozvoj zdola

KDH
Nemá v programe podporu integrovaného rozvoja vidieka, ale chce podporiť miestny rozvoj podporou vidieckeho cestovného ruchu úpravou a zjednodušením legislatívy pre malých ubytovávateľov do 5 lôžok.

Most – Híd
Aj keď strana priamo nepreferuje integrovaný rozvoj vidieka, venuje dostatočnú pozornosť podpore zaostávajúcim mikroregiónom formou brandingu s prepojením na sociálnu politiku. Systémom poradcov chce poskytnúť vhodnú vonkajšiu pomoc pre rozvoj ľudských zdrojov a zvýšenie odbornosti pre zvládnutie riešenia úloh zdola – na miestnej úrovni.

OľaNO – NOVA
Program sa nezaoberá podporou teritoriálnych nástrojov rozvoja vidieka.

SaS
Vo volebnom programe nie je podpora teritoriálnych nástrojov rozvoja vidieka.

Sieť
O priamej podpore integrovaného rozvoja vidieka nehovorí, ale chce exogénnu podporu pre chudobné oblastiach prostredníctvom zriadenia Regionálnych ekonomických zón (REZ), formou presmerovania prostriedkov z EÚ fondov, bánk a národného rozpočtu do investícii v oblasti miestneho rozvoja, vrátane lokálnych fariem.

SMER – SD
Priority volebného programu rozvoj vidieka zdola nepodporujú, ale je tam podpora zaostávajúcim okresom a v rámci sociálneho balíčka chce SMER rozbehnúť zákon o podpore menej rozvinutých okresov, ktorý má charakter teritoriálneho nástroja.

SNS
Vo volebnom programe nemá podporu teritoriálnych nástrojov rozvoja vidieka.

6. Podpora lokálnych a regionálnych trhov potravín

KDH
Podpora bude zameraná na vybudovanie združení odbytu na regionálnej báze, orientovaných na spracovanie miestnych produktov a ich realizáciou na trhu v blízkom okolí produkcie a spracovania. Nezaoberajú sa však zjednodušením procesov zriaďovania malých lokálnych spracovateľských a odbytových prevádzok.

Most – Híd
Podporuje vybudovanie predajných systémov produktov z miestnych surovín na základe miestnych zvyklostí a za účelom podpory miestneho rozvoja prostredníctvom výrobcov, malospracovateľov, malopredajcov, reštaurácií, miestnych spoločenstiev a spotrebiteľov.

OľaNO – NOVA
Program sa priamo podporou miestnych potravinových trhov nezaoberá, ale chce podporovať vytváranie regionálnych odbytových organizácií ako protiváhy obchodným reťazcom.

SaS
Podpora lokálnych trhov je prezentovaná formou opatrení zjednodušujúcich a podporujúcich zriaďovanie malých spracovateľských a odbytových prevádzok.

Sieť
Chce zjednodušenie pravidiel pre používanie domácich potravín pri príprave jedla v reštauráciách a ďalších zariadeniach, čím podporí lokálnych poľnohospodárov. Upraví legislatívu v oblasti hygienických požiadaviek a ďalšiu byrokraciu tak, aby nebola nad rámec povinností stanovených EÚ.

SMER – SD
Touto problematikou sa priority volebného programu a ani sociálny balíček vôbec nezaoberajú.

SNS
V programe nemá priamu podporu vytváraniu lokálnych ani regionálnych trhov.

 

7. Tradičné a organické poľnohospodárstvo

KDH
Sa priamo nezaoberá podporou organického poľnohospodárstva, ale bude presadzovať zavedenie právneho inštitútu Environmentálny pôdny fond a podporovať také spôsoby hospodárenia na pôde, ktoré budú smerovať k zabezpečeniu prirodzeného kolobehu živín v prírode.

Most – Híd
Nepodporuje priamo organické poľnohospodárstvo, ale vníma ekologické hospodárenie ako spôsob udržateľného poľnohospodárstva a ako nástroj pre produkciu zdravých potravín.

OľaNO – NOVA
Priamo v programe sa nehovorí o podpore ekologického hospodárenia, ale hnutie chce podporovať tradičné spôsoby hospodárenia uchovaním lazníckeho osídlenia.

SaS
O priamej podpore organického poľnohospodárstva sa volebný program nezmieňuje, len v časti životné prostredie sa uvádza, aby v programoch starostlivosti o chránené územia boli zadefinované vhodné formy hospodárenia.

Sieť
Organické poľnohospodárstvo sa v programe nespomína, ale v rámci kapitoly životné prostredie chce presadiť dotačné schémy na podporu poľnohospodárov v ekologizácii krajiny budovaním krajinných prvkov, ako sú napríklad protierózne medze, mokrade, lužné lesy, aleje, vetrolamy či remízky.

SMER – SD
Touto problematikou sa priority volebného programu a ani sociálny balíček vôbec nezaoberajú.

SNS
V programe má udržiavanie kultúrneho rázu krajiny a podporu všetkých typov poľnohospodárskej výroby, ale o priamej podpore ekologického hospodárenia sa nezmieňuje .

8. Zdravá strava, zdravé lokálne potraviny

KDH
Zdravým verejným stravovaním sa program priamo nezaoberá, ale KDH bude dbať o to, aby sa mohli na Slovensku konzumovať zdravé, čerstvé a doma vyrobené potraviny v podmienkach spojených so zdravým životným prostredím.

Most – Híd
Témou zdravého verejného stravovania sa vo svojom programe nezaoberá.

OľaNO – NOVA
Program sa zdravými potravinami a ani zdravým verejným stravovaním nezaoberá.

SaS
Preferovaním zdravej produkcie potravín a zdravého verejného stravovania sa program nezaoberá.

Sieť
Priamo o zdravých potravinách sa v programe nehovorí, ale tým, že umožní používanie domácich potravín, BIO potravín a ingrediencií v reštauráciách a ďalších zariadeniach z malých regionálnych chovov a z domácej výroby, podporuje aj zdravé lokálne potraviny.

SMER – SD
Touto problematikou sa priority volebného programu a ani sociálny balíček vôbec nezaoberajú.

SNS
Touto problematikou sa volebný program nezaoberá.

Kto je Vidiecka platforma?

Vidiecka platforma vznikla prirodzene vďaka spoluprácam počas Medzinárodného roka rodinných fariem 2014. Je zoskupením občianskych združení a organizácií z celého Slovenska, ktorým záleží na oživení, ozdravení a zatraktívnení poľnoshospodárstva a zároveň na presadzovaní a podpore aktivít vedúcich k trvalo udržateľnému životu na vidieku. Aktuálne Vidiecka platforma združuje 17 organizácii s členskou základňou viac ako 500 členov.
www.vidieckaplatforma.org

 

 

Autor článku: Vidiecka platforma
Zdroj obrázku: Vidiecka platforma

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ni
ni
26. február 2016 6:48

Ja volim ludi, nie strany…vsetci su na kandidatke OLANO-NOVA a teraz vidim, ze je to spravne rozhodnutie…dakujem za vyborny clanok…

agrarnik z HN
agrarnik z HN
26. február 2016 8:20

Maďarská strana MOST – HÍD vyzerá na oko ako keby mala najserióznejší záujem o riešenie agrárnej problematiky no už tu boli a ich záujem končil na rovnobežke, kde sa hovorí maďarským jazykom pričom mali ministra a dopracoval sa akurát k svojmu obrovskému súkromnému revíru. KDH sa už dlhšie zapodieva rodinnými… Celý komentár »

denca
denca
26. február 2016 18:57

Vidiecka platforma je ďalšia ryba v nekonečnom rybníku agrárnych spolkoch, prišla, pokecá si a zaradí sa do radu večne tárajúcich. Je zbytočná, ale čo sa farmárom snívalo, to sa farmárom stalo.

bps
bps
26. február 2016 19:30

Denca ste presne trafila…je to bohužiaľ tak !

bps
bps
26. február 2016 19:39

Denca ste presne trafila…je to bohužiaľ tak !

Pat a Mat
Pat a Mat
28. február 2016 11:36

… tak a dufam ze o tyzden bude ujovi elektronovy a celej jeho suite vratane pani z cechu mliekarov, ujovi esperantovy z komory, chemickej pomocníčke a bezpečnostnému technikovi jasné že idú na smetisko dejín… no a zopar ludi z PPA nie na smetisko ale rovno do lochu…. ako Mr. hrobár,… Celý komentár »