Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Vidiecka platforma hľadá víťaza anticeny

Vidiecka platforma hľadá víťaza anticeny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Združenie zoskupujúce malých, stredných a začínajúcich farmárov plánuje udeliť prvú poľnohospodársku anticenu – Zlaté polienko. Názov je podľa Vidieckej platformy symbolický.

„Evidujeme stále viac prípadov zbytočného hádzania polienok pod nohy poctivým poľnohospodárom, a preto chceme poukázať na neprehľadnosť zákonov, ale aj nevhodné konanie štátnej správy,“ uviedla šéfka Vidieckej platformy Lucia Gallová.

Podľa nej ale cieľom nie je len kritika a boj so štátnou správou, ale najmä snaha o zmenu. Anticena má preto v prvom rade poukázať na problémy, s ktorými farmári v praxi bojujú, a to vtipným, odľahčeným a kreatívnym spôsobom. Ocenenie má viacero kategórií.

– Anticena za najviac kontrol
– Anticena za najabsurdnejší paragraf (oblasť pôda, chov, pestovanie, sadenie, výroba, gastro)
– Anticena za nevhodné správanie (vďaka osobným záujmom)
– Anticena za absurdnú situáciu (vďaka nelogickosti zákonov)

„Ku každému Zlatému polienku sa viaže závažná téma, ktorú chceme komunikovať, a ktorú je potrebné legislatívne pozmeniť, alebo právne doriešiť. Vyhlásením anticien máme ambíciu spustiť proces týchto zmien, ale aj pozmeniť vzájomný vzťah poľnohospodár – kontrolór/úradník,“ vysvetlila prezidentka Vidieckej platformy.

Do súťaže o anticenu sa môže zapojiť každý poľnohospodár cez internetový formulár, ktorý treba vyplniť najneskôr do 17.februára. K nomináciám ale treba doložiť aj príslušnú a relevantnú dokumentáciu. Vidiecka platforma deklaruje, že zabezpečí jej nezverejnenie aj prípadnú právnu ochranu. K zverejneniu príbehov dôjde až po súhlase dotknutého farmára. 

„Vytvorením anticien zároveň vyzývame malých, stredných a začínajúcich poľnohospodárov, aby sa podelili o ich osobné skúsenosti a rady ako komunikovať s kontrolnými orgánmi a postupovať pri udržaní, či rozširovaní ich podnikateľských aktivít,“ uzavrela Lucia Gallová.

Ocenenie odovzdá Vidiacka platforma počas konferencie Vidiek žije! 23. februára 2018 v Bratislave. 

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
11 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik zHN
agrarnik zHN
16. február 2018 9:02

Zlaté polienko si isto zaslúži aj ,,Vidiecka platforma”, ktorá odmietla spoluprácu s ostatnými agrárnymi samosprávami. Vraj si idú svojou cestou. Je to smiech cez nárek. Všade sa sily zjednocujú a tu zrejme ide asi len o to aby si niekto vyhojil svoje komplexy a predviedol svoj exhibicionistický a samoľúbi postoj… Celý komentár »

Peter
Peter
16. február 2018 10:24

Konferencia Vidiek žije! Možno niekde inde,ale nie na slovensku. Alebo máte na mysli zbohatlíkov ,finančné skupiny a ďalších darmožráčov? Určite nemyslíte na poctivých farmárov,lebo títo len živoria. Slovensky vidiek je na samom dne Európy a tí skutoční .farmári tiež. Takže? “Vidiek nežije,živorí!!!”

Marieta Okenková, človek milujúci slovenský vidiek
Marieta Okenková, človek milujúci slovenský vidiek
16. február 2018 10:36

Vidiecka platforma funguje na báze tolerancie, otvorenej spolupráce, a úcte a láske k vidieku a ľuďom pracujúcich na ňom. Ide o zoskupenie dobrovoľníkov a nadšencov, ktorí nezištne sa snažia nielen zachovať život na slovenskom vidieku, ale aj vlastnými silami každý na základe svojich skúseností, napomôcť aj k jeho rozvoju! Som… Celý komentár »

Lucia Gallová
Lucia Gallová
16. február 2018 11:30

agrarnik zHN, prosím máme to vnímať ako oficiálnu nomináciu? Pokiaľ áno (v článku je aj odkaz na prihlasovací formulár), tak v rámci pravidiel sme nastavili aj to, že treba daný prípad, či nomináciu doložiť a zdokumentovať – keďže tým sledujeme otvorenie témy nevhodného správania sa štátnej správy voči hospodárom, nemôžeme… Celý komentár »

Lucia Gallová
Lucia Gallová
16. február 2018 11:34

Peter, našou ambíciou bolo a je sprostredkovať čo najširšej verejnosti odkaz, že vidiek je tu, a že si zaslúži našu pozornosť a veľkú podporu.

Anna Balková
Anna Balková
16. február 2018 21:50

agrarnik zHN, možno by som Vám vedela porozprávať o tom, ako sme sa snažili nadviazať spoluprácu so všetkými poľno samosprávami, koľko stretnutí sme iniciovali a možno by som vedela veľa rozprávať aj o dehonestujúcich označeniach, ktoré boli adresované malým a začínajúcim farmárom na vidieku. Neodmietli sme spoluprácu s ostatnými samosprávami,… Celý komentár »

Radovan
Radovan
25. február 2018 10:56

Som farmar a chcem sa stat vasim členom na vas e-mail sa neda odoslat sprava.Dakujem

Lucia Gallová
Lucia Gallová
25. február 2018 20:41

Radovan,
môžete nám napísať na vidieckaplatforma@gmail.com. Ďakujeme za dôveru a tešíme sa na spoluprácu! 🙂

agrarnik zHN
agrarnik zHN
26. február 2018 8:54

Anna Balková – to znamená, že celá Rada poľnohospodárskych samospráv s Vami nechcela komunikovať – alebo je v tom niečo iné? Alebo ste dostali tam malí priestor pre realizáciu svojich zámerov – zrejme Vášmu podielu na slovenskom agrárnom prostredí?

Anna Balková
Anna Balková
26. február 2018 22:39

agrarnik zHN, na realizáciu našich zámerov nám stačí taký priestor, aký zodpovedá nášmu podielu na slovenskom agrárnom prostredí. Zastávame názor, že aj “malý” farmár má právo na svoju pôdu, mal by mať umožnené dostať sa k nej a mal by mať rovnaké možnosti na podnikanie v poľnohospodárstve, ako ktorýkoľvek “veľký”… Celý komentár »

jm
jm
27. február 2018 23:16

Súdruhovia len ťažko dokážu preglgnúť sústo v podobe že za malých farmárov sa niekto postavil.Aj keď ťažko sa docieli rovnaký meter pre všetkých,palec hore mne sa to páči.