Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Vidiecka platforma hľadá víťaza anticeny

Vidiecka platforma hľadá víťaza anticeny

Združenie zoskupujúce malých, stredných a začínajúcich farmárov plánuje udeliť prvú poľnohospodársku anticenu – Zlaté polienko. Názov je podľa Vidieckej platformy symbolický.

„Evidujeme stále viac prípadov zbytočného hádzania polienok pod nohy poctivým poľnohospodárom, a preto chceme poukázať na neprehľadnosť zákonov, ale aj nevhodné konanie štátnej správy,“ uviedla šéfka Vidieckej platformy Lucia Gallová.

Podľa nej ale cieľom nie je len kritika a boj so štátnou správou, ale najmä snaha o zmenu. Anticena má preto v prvom rade poukázať na problémy, s ktorými farmári v praxi bojujú, a to vtipným, odľahčeným a kreatívnym spôsobom. Ocenenie má viacero kategórií.

– Anticena za najviac kontrol
– Anticena za najabsurdnejší paragraf (oblasť pôda, chov, pestovanie, sadenie, výroba, gastro)
– Anticena za nevhodné správanie (vďaka osobným záujmom)
– Anticena za absurdnú situáciu (vďaka nelogickosti zákonov)

„Ku každému Zlatému polienku sa viaže závažná téma, ktorú chceme komunikovať, a ktorú je potrebné legislatívne pozmeniť, alebo právne doriešiť. Vyhlásením anticien máme ambíciu spustiť proces týchto zmien, ale aj pozmeniť vzájomný vzťah poľnohospodár – kontrolór/úradník,“ vysvetlila prezidentka Vidieckej platformy.

Do súťaže o anticenu sa môže zapojiť každý poľnohospodár cez internetový formulár, ktorý treba vyplniť najneskôr do 17.februára. K nomináciám ale treba doložiť aj príslušnú a relevantnú dokumentáciu. Vidiecka platforma deklaruje, že zabezpečí jej nezverejnenie aj prípadnú právnu ochranu. K zverejneniu príbehov dôjde až po súhlase dotknutého farmára. 

„Vytvorením anticien zároveň vyzývame malých, stredných a začínajúcich poľnohospodárov, aby sa podelili o ich osobné skúsenosti a rady ako komunikovať s kontrolnými orgánmi a postupovať pri udržaní, či rozširovaní ich podnikateľských aktivít,“ uzavrela Lucia Gallová.

Ocenenie odovzdá Vidiacka platforma počas konferencie Vidiek žije! 23. februára 2018 v Bratislave. 

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

11 komentárov

 1. agrarnik zHN
  16. februára 2018

  Zlaté polienko si isto zaslúži aj ,,Vidiecka platforma”, ktorá odmietla spoluprácu s ostatnými agrárnymi samosprávami. Vraj si idú svojou cestou. Je to smiech cez nárek. Všade sa sily zjednocujú a tu zrejme ide asi len o to aby si niekto vyhojil svoje komplexy a predviedol svoj exhibicionistický a samoľúbi postoj pri riešení problémov.

  Odpovedať
 2. Peter
  16. februára 2018

  Konferencia Vidiek žije! Možno niekde inde,ale nie na slovensku. Alebo máte na mysli zbohatlíkov ,finančné skupiny a ďalších darmožráčov? Určite nemyslíte na poctivých farmárov,lebo títo len živoria. Slovensky vidiek je na samom dne Európy a tí skutoční .farmári tiež. Takže? “Vidiek nežije,živorí!!!”

  Odpovedať
 3. Marieta Okenková, človek milujúci slovenský vidiek
  16. februára 2018

  Vidiecka platforma funguje na báze tolerancie, otvorenej spolupráce, a úcte a láske k vidieku a ľuďom pracujúcich na ňom. Ide o zoskupenie dobrovoľníkov a nadšencov, ktorí nezištne sa snažia nielen zachovať život na slovenskom vidieku, ale aj vlastnými silami každý na základe svojich skúseností, napomôcť aj k jeho rozvoju! Som hrdá, že som jeho súčasťou. Ak sa vam súčasný stav nepáči, pridajte sa k Vidieckej platforme a poďte to spolu s nami postupne meniť k lepšiemu.
  Krásny deň všetkým

  Odpovedať
 4. Lucia Gallová
  16. februára 2018

  agrarnik zHN, prosím máme to vnímať ako oficiálnu nomináciu? Pokiaľ áno (v článku je aj odkaz na prihlasovací formulár), tak v rámci pravidiel sme nastavili aj to, že treba daný prípad, či nomináciu doložiť a zdokumentovať – keďže tým sledujeme otvorenie témy nevhodného správania sa štátnej správy voči hospodárom, nemôžeme nič nechať na náhodu…Viete, bola som sprostredkovane pritom, keď sa Rada poľno samospráv kreovala (predkladám, že máte na mysli vo Vašom komentári toto) a prebehlo to opačne ako píšete. Môžete sa nás kedykoľvek opýtať aj na bližšie podrobnosti ako to s kreovaním spolupráce s ostatnými samosprávami bolo a je. No, môžeme to riešiť aj takto verejne cez komentáre. A ešte poznámka na záver: snažíme sa raziť cestu, že predtým ako vyslovíme nejaký názor, snažíme sa zistiť si postoj oboch strán a mať k danej veci čo najkvalitnejšie informácie a podklady. Predchádzame tým zbytočným nedorozumeniam, ktoré v konečnom dôsledku škodia nám všetkým, ako aj pôdohospodárstvu.

  Odpovedať
 5. Lucia Gallová
  16. februára 2018

  Peter, našou ambíciou bolo a je sprostredkovať čo najširšej verejnosti odkaz, že vidiek je tu, a že si zaslúži našu pozornosť a veľkú podporu.

  Odpovedať
 6. Anna Balková
  16. februára 2018

  agrarnik zHN, možno by som Vám vedela porozprávať o tom, ako sme sa snažili nadviazať spoluprácu so všetkými poľno samosprávami, koľko stretnutí sme iniciovali a možno by som vedela veľa rozprávať aj o dehonestujúcich označeniach, ktoré boli adresované malým a začínajúcim farmárom na vidieku. Neodmietli sme spoluprácu s ostatnými samosprávami, my sme ich oslovili a navrhovali sme spoluprácu, ale momentálne musíme ísť svojou cestou. Veríme, že to nie je stav trvalý, ľudia sa menia, vyvíjajú a v budúcnosti sa veľa vecí zmení. Ak by sme teraz zišli z našej cesty, stratila by naša práca zmysel.
  Napriek všetkému si myslíme, že slovenské poľnohospodárstvo sa môže rozvíjať len vtedy, keď sa dokážeme zjednotiť a keď si každý uvedomí, že na vidieku musí platiť pravidlo: “Ži a nechaj žiť.”
  Ťažko sa nadväzuje spolupráca s niekým, komu podávate ruku a on sa Vám ju snaží odseknúť.
  Zatiaľ sa nám našťastie podarilo ochrániť si naše ruky (potrebujeme ich na dojenie kráv a sušenie sena), ale možno sme sa stali obozretnejší. Máme svoj cieľ a tým je naozaj vrátiť tvár nášmu vidieku a obnoviť na ňom život. Chceme, aby aj malý slovenský poľnohospodár mohol pokojne žiť a pracovať, aby sa nemusel báť o svoju pôdu, aby mohol vyrábať bez zbytočnej byrokracie, a hlavne aby sa mu dostávalo takej úcty, akú si za svoju prácu naozaj zaslúži. Vieme o všetkých problémoch s ktorými sa musí popasovať, všetci tie problémy dôverne poznáme, dennodenne ich musíme riešiť, lebo aj my patríme k tým “malým gazdom”.
  Vieme aj o tom, že nie všetci “veľkí farmári” s nami súhlasia a je to pochopiteľné, my vieme aj prečo.
  Začali sme riešiť problémy malých a začínajúcich poľnohospodárov na vidieku aj napriek tomu, že sa množia útoky na nás. Útoky nás zoceľujú, stávame sa odolnejšími, zbavujeme sa strachu a snažíme sa v tomto pomáhať aj ostatným.
  Ja si myslím, že nárast rôznych útokov a ohováraní na našu adresu je len dôkazom toho, že niekomu stúpame na otlaky. Ak nás kopú ” do zadku”, znamená to, že sme vpredu. (Ospravedlňujem sa za toto vyjadrenie)
  Ak hodnotíte našu prácu, možno by bolo vhodné prísť medzi nás a preveriť si, čo naozaj robíme. Vidiecka platforma je združenie, ktoré si vypočuje aj názory oponentov. Ak máte nejaké otázky ohľadne našej práce, tak nám ich položte a my Vám odpovieme.
  Ak chcete pomôcť malým a začínajúcim farmárom, tak sa môžete pridať.
  A ak chcete len kritizovať, tak aj to môžete….
  Anna Balková, členka Vidieckej platformy

  Odpovedať
 7. Radovan
  25. februára 2018

  Som farmar a chcem sa stat vasim členom na vas e-mail sa neda odoslat sprava.Dakujem

  Odpovedať
 8. Lucia Gallová
  25. februára 2018

  Radovan,
  môžete nám napísať na vidieckaplatforma@gmail.com. Ďakujeme za dôveru a tešíme sa na spoluprácu! 🙂

  Odpovedať
 9. agrarnik zHN
  26. februára 2018

  Anna Balková – to znamená, že celá Rada poľnohospodárskych samospráv s Vami nechcela komunikovať – alebo je v tom niečo iné? Alebo ste dostali tam malí priestor pre realizáciu svojich zámerov – zrejme Vášmu podielu na slovenskom agrárnom prostredí?

  Odpovedať
 10. Anna Balková
  26. februára 2018

  agrarnik zHN, na realizáciu našich zámerov nám stačí taký priestor, aký zodpovedá nášmu podielu na slovenskom agrárnom prostredí. Zastávame názor, že aj “malý” farmár má právo na svoju pôdu, mal by mať umožnené dostať sa k nej a mal by mať rovnaké možnosti na podnikanie v poľnohospodárstve, ako ktorýkoľvek “veľký” farmár. Naše zámery však chceme realizovať transparentne a čestne. Transparentnosť a čestnosť očakávame aj od partnerov, s ktorými začneme spolupracovať. Hájime hlavne záujmy malých farmárov. To sú hlavné príčiny toho, prečo Rada poľnohospodárskych samospráv s nami nechce komunikovať.

  Odpovedať
 11. jm
  27. februára 2018

  Súdruhovia len ťažko dokážu preglgnúť sústo v podobe že za malých farmárov sa niekto postavil.Aj keď ťažko sa docieli rovnaký meter pre všetkých,palec hore mne sa to páči.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.