Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Vedenie sa čiastočne mení, priority ostávajú

Vedenie sa čiastočne mení, priority ostávajú
insert_photoTASR

Na čele Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory zostáva na ďalšie funkčné obdobie Emil Macho. Rozhodli o tom delegáti valného zhromaždenia na zasadaní v Nitre.

„Pokiaľ si štát neuvedomí, že dnes sa potraviny bez zdrojového krytia nedajú robiť, tak akékoľvek reči o zvyšovaní potravinovej sebestačnosti sú len falošným politickým ťahom na voliča,“ uviedol novozvolený predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory počas valného zhromaždenia.

Zmeny nateraz nastávajú v podpredsedníctve aj Dozornej rade SPPK. Predstavenstvo bude mať po novom troch podpredsedov. Za poľnohospodárov bude podpredseda opäť Miroslav Štefček. Priority potravinárov bude z podpredsedníckeho miesta presadzovať znovu Marián Šolty. Delegáti valného zhromaždenia zvolili aj tretieho – výkonného podpredsedu, ktorým sa stal Andrej Gajdoš. Nové, šesťčlenné zloženie má aj Dozorná rada SPPK. Jej predsedom sa stal Róbert Kovács, podpredsedom Martin Hubinský.

Priority predstavili štátu

Na valnom zhromaždení v Nitre sa zúčastnili aj predstavitelia štátu. Nové vedenie Komory im predstavilo opatrenia, ktoré sú pre zlepšenie situácie v sektore nevyhnutné.

„Informovali sme ich o tom, že slovenskí poľnohospodári a potravinári sú veľmi smutní a konsternovaní z toho, že sme stratili rok a pol. Rok a pol sme bojovali, nikde sme sa neposunuli, manipulovaní do pozície, že máme veľmi krátku dobu, aby sme prijali zásadné rozhodnutia, aby sme prijali aj strategický dokument pre smerovanie poľnohospodárstva do budúcnosti,“ vyjadril sa staronový predseda.

Valné zhromaždenie očakáva, že sa v najbližšom čase spustí na Slovensku vlna zdražovania potravín, čo je výsledkom zvyšujúcich sa nákladov, vrátane cien energií, palív či práce. Podiel na tom má však aj slabá pomoc v rámci pandémie, ktorá je oproti zahraničiu neporovnateľná.

„Na mnohých veciach sme sa s novým vedením  ministerstva vo vzťahu k novej spoločnej poľnohospodárskej politike zhodli. Jasne sme zadeklarovali, že nemôžeme rešpektovať to, že čo malo byť v pláne obnovy pre slovenských poľnohospodárov a pre krajinu ako takú, a to pozemkové úpravy, a čo nakoniec v pláne obnovy získalo nulu, nemôžeme rešpektovať, aby bolo financované zo zdrojov, ktoré patria slovenským poľnohospodárom a potravinárom. Odmietame, aby pozemkové úpravy boli financované zo zdrojov vyčlenených pre slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo,“ vysvetlil Macho.

Predstavitelia komory tiež štátnym predstaviteľom predstavili pripomienky k redistributívnej platbe, ktorá by v novom roku mala byť vyššia.

„Máme dve podmienky. Všetci budú redistributívnu platbu dostávať na prvých 100 hektárov ako doteraz, ale trváme na povinnej registrácii, a tiež na zákone o poľnohospodároch, aby sa tam nastavili jasné pravidlá, kto môže byť poľnohospodár,“ dodal Macho.

Komora s novým vedením deklaruje, že bude pri diskusiách a prijímaní potrebných opatrení ministerstvu, koaličnej rade aj vláde a parlamentu nápomocná.

Podľa ministra na vidieku záleží

Minister Samuel Vlčan, ktorý sa na rokovaní valného zhromaždenia zúčastnil, označil za potrebné najmä zvýšenie verejnej mienky o slovenskom agropotravinárstve.

„Na vidieku záleží a dokazuje to svojimi rozhodnutiami aj vláda, ktorá rozhodla o navýšení spolufinancovania z druhého piliera spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ hovorí S. Vlčan.

Minister tvrdí, že štát si je vedomý zložitej situácie v agropotravinárstve.

„Poľnohospodárske a potravinárske podniky sú vystavené vysoko konkurenčnému prostrediu trhu v Európe, vieme, že investičný dlh hlavne u potravinárov je veľký. Priznávame, že v minulosti vlády poľnohospodárstvu a potravinárstvu nevenovali dostatočnú pozornosť. Na druhej strane sme si vedomí, že aj keď spoločnosťou hýbu rôzne iné témy ako spravodlivosť, čo je veľmi dôležité, bežný občan stretne exekútora, sudcu, advokáta možno raz za život, ale s produktami poľnohospodárstva a potravinárstva sa stretáva najmenej trikrát denne. Preto z pohľadu dôležitosti poľnohospodárstvom a potravinárstvom bez ohľadu na to, aký podiel majú na HDP, sa bude vláda zaoberať,“ zdôraznil Vlčan.

Ako, konkrétne nepovedal. Deklaroval, že štát stihne strategický plán pre novú spoločnú poľnohospodársku politiku predložiť Európskej komisii včas, Rovnako deklaroval, že stihneme aj termín na udržanie akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorá stále nie je istá.

„Samospráva v podobe SPPK, ale aj všetky ostatné samosprávne organizácie, ministerstvo, národná rada, pokiaľ spojíme sily, verím tomu, že v roku 2030 Slovensko dosiahne métu, ktorú by sme mali dosiahnuť, a to je ekonomická a produkčná úroveň slovenského poľnohospodárstva na úrovni priemeru európskych krajín,“ vyjadril sa aj prítomný predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

Samotný staronový predseda SPPK Emil Macho očakávanie označil za ambiciózne, pričom očakáva, že dosiahnuť stanovenú métu potrvá podstatne dlhšie.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments