Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z domova Živočíšna výroba

V Senici uviedli do prevádzky nový kravín

chat_bubbleKomentáre: 3 visibilityZobrazenia: 862
UniCredit Bank 2018

V Senici sa uskutočnilo slávnostné otvorenie novej prevádzky kravína s dojárňou, ktorá nahradí viac ako 50 rokov staré maštale. Na spustení prevádzky sa zúčastnili podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS), predseda predstavenstva Poľnohospodárskeho družstva (PD) Senica Peter Morávek a predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

 Poľnohospodárske družstvo Senica vo štvrtok otvorilo novú maštaľ, ktorá prispeje k zefektívneniu výroby a skvalitneniu mlieka. Výroba PD je smerovaná výhradne na slovenský trh, kam smeruje takmer celá produkcia. 

Družstvo má 377 členov a 166 zamestnancov, ktorí sa podieľajú na jeho fungovaní. Všetky investície zrealizovali z vlastných zdrojov, dokonca aj bez eurofondov. Tešíme sa, že existujú takíto farmári, ktorí dlhé roky zabezpečujú zdravé potraviny a zamestnávajú ľudí.

„Družstvo v Senici je ukážkou, že aj družstevná forma podnikania môže byť ziskovou formou v poľnohospodárstve. Vďaka entuziazmu ľudí, keď tu našlo prácu 166 ľudí z okolitých dedín. Táto nová prevádzka je výsledkom vlastnej investície družstva, nie programu rozvoja vidieka. Boli ochotní peniaze, ktoré možno zarobili aj z diverzifikovanej činnosti, vložiť do ďalšieho rozvoja,“ uviedla Matečná.

PD Senica vzniklo v roku 1975 zlúčením družstiev Čáčov, Senica, Kunov, Hlboké, Rybky a Rovensko. Do výroby neustále investuje, aktuálne otvorilo maštaľ aj s dojnicami.

„Predovšetkým zefektívni výrobu, zníži náklady na výrobu mlieka a prispeje k jeho úžitkovosti. Mlieko bude tak bude obsahovať viac tukov aj bielkovín. Do nového moderného kravína sme investovali viac ako 1,3 milióna eur, to všetko z vlastných zdrojov,“ vysvetlil Morávek.

Predmetom činnosti družstva je rastlinná a živočíšna výroba, spracovanie a predaj poľnohospodárskych výrobkov. Na vlastnom bitúnku porážajú vlastné zvieratá. Vo vlastnej predajni realizujú aj predaj z dvora, ponúkajú na predaj bravčové aj hovädzie mäso či mäsové výrobky.

Autor článku: TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: fb – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. agrisato
  21. júna 2018

  Nádhera! Úprimne závidím, to je môj sen…

  Odpovedať
 2. Fero
  22. júna 2018

  Blahoželám je to úspech v tejto dobe a mimo projektu.Ale ani slovka o kapacite maštale kolko sa do nej ustajni kráv.

  Odpovedať
 3. stary gazda421
  25. júna 2018

  Ešte tam chybal kožuch aby sa snim prykrili pred hambov že na taketo projekty nešli dotacie

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.