Zadajte hľadaný výraz

Reportáže Zaujímavosti

V Oravskej Polhore majú vlastnú podporu živočíšnej výroby

V Oravskej Polhore majú vlastnú podporu živočíšnej výroby
insert_photopoľnoinfo.sk - výsek fotografie - Štefan Tyrol, predseda RSD v Oravskej Polhore.

Slovensko je rôznorodé. Ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav. Orava je ale úplne odlišná. Ľudia tu majú k sebe akosi bližšie a bližšie majú aj k pôde. No, spýtajte sa Oravca, či vám predá piaď zeme. Vzťah k pôde je tu hlboko zakorenený a pokiaľ je to len trošku možné, každý si chce tú svoju roličku obhospodarovať sám. A na tomto princípe funguje aj Roľnícke svojpomocné družstvo v Oravskej Polhore. Gazdom pomáha s administratívnymi činnosťami, vzdelávaním, ale i so spoločným nákupom vstupov do výroby.

„Družstvo vzniklo z iniciatívy farmárov. V súčasnosti má 105 členov a hospodárime približne na 635 hektároch pôdy,“ hovorí Štefan Tyrol, predseda družstva.

Každý si na jar nahlási osivá, sadivá, chemické ochranné prostriedky, hnojivá, jednoducho všetko, o čo má záujem a družstvo to nakúpi vo väčšom, lacnejšie a roľníkovi to bez starostí dodá až pred dom.

„Gazda sa rozhodne, či nám predá produkciu, alebo si ju zhodnotí sám. Rastlinné komodity ale zväčša končia v živočíšnej výrobe a družstvo ich pre svojich členov na jeseň ešte dokupuje,“ uvádza Štefan Tyrol.

poľnoinfo.sk – Predseda družstva a podpredsedníčka sa snažia byť nápomocní svojim členom a keď je potreba, pomôcť im priamo v priestoroch ich hospodárstiev.

V živočíšnej výrobe majú členovia družstva, ktorí obhospodarujú od pol hektára do približne osemnásť hektárov pôdy, viac ako 150 kusov hovädzieho dobytka z toho približne 60 kráv. Dobytok je v spoluvlastníctve RSD Oravská Polhora, ktoré zabezpečuje, aby gazdom prišli priame platby, ale i prostriedky z podpory na chov hovädzieho dobytka. Roľníci za všetky služby, ktoré pre nich družstvo vykonáva, platia 10 – 20 percent z priamych platieb, podľa rozhodnutia predstavenstva družstva

„Nerobíme žiadny nábor členov. Každý si musí zvážiť, čo by mu vstup do družstva priniesol. Čím viac farmárov ale budeme združovať, tým bude percento ktoré nám odvádzajú nižšie,“ hovorí predseda.

A už minulý rok družstvu zostali prostriedky, ktorými podporili živočíšnu výrobu u svojich podielnikov. Každý kto choval kravu, dostal 1500 korún a podporené boli aj ostatné kategórie hovädzieho dobytka.

„Nie je to veľa peňazí, ale keď ľudia videli, že im ta koruna prišla, tak ich to motivovalo,“ hovorí Viera Jaššáková, podpredsedníčka družstva, ktorá ďalej dodáva, že od tohto kroku významne narástol počet zvierat v družstve.

poľnoinfo.sk – Tradičnou plodinou oravských polí sú zemiaky. Odkedy existuje RSD Oravská Polhora, zvýšila sa kvalita sadby a tým aj úrody.

Hospodári na Orave veľmi pozorne zvažujú každú rozvojovú aktivitu, lebo sa realizuje z prostriedkov všetkých členov. Napriek tomu sa zamýšľajú nad kúpou mliečneho automatu, alebo napríklad briketovacieho lisu.

Autor článku: Juraj Huba
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - výsek fotografie - Štefan Tyrol, predseda RSD v Oravskej Polhore.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
to je uplne jedno kto
to je uplne jedno kto
15. október 2011 23:48

To ako sa gazduje v Oravskej Polhore to je naozaj unikat. Len tie hektare pani nesedia.