Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

V oblastiach Žiliny, Turca a Kysúc je výrazné až extrémne sucho

V oblastiach Žiliny, Turca a Kysúc je výrazné až extrémne sucho
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Sucho v oblastiach Žiliny, Turca a Kysúc hodnotí Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) na základe monitoringu jarných prác ako výrazné až extrémne. Podľa hovorkyne SPPK Jany Holéciovej sú realitou posledných dní v oblastiach na severe Slovenska suchá zem, praskliny v pôde, nízke porasty poľnohospodárskych plodín, ale aj pasienky bez zvierat.

V regióne Turca (okresy Martin, Turčianske Teplice) extréme sucho veľmi škodí oziminám, nevytvárajú sa odnože.

„Bude málo viacročných krmovín, a teda nedostatok krmiva pre živočíšnu výrobu. Stav súčasného extrémneho sucha ohrozuje tohtoročnú úrodu všetkých poľnohospodárskych plodín,“ uviedla Holéciová.

Obdobná situácia je aj v oblasti Žiliny (okresy Bytča, Žilina). Stále prevláda veľmi suché počasie, čo sa prejavuje na všetkých poľnohospodárskych plodinách, najmä pšenici a jačmeni, doplnila hovorkyňa SPPK.

V oblasti Kysúc (okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto) hodnotia poľnohospodári súčasný stav sucha ako extrémny.

„Podľa ich odhadov zníži produkciu jarín, trvalých trávnych porastov a krmovín na ornej pôde až o 50 %. Lúky nemajú dostatok trávy, a tak chovatelia ešte nevyháňajú zvieratá na pašu. Počas bežných rokov sa hovädzí dobytok pásol na pasienkoch už začiatkom mája, v súčasnosti sú pasienky úplne bez porastov. Poľnohospodári predpokladajú, že pastva bude posunutá až o jeden mesiac,“ dodala Holéciová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Palo
Palo
12. máj 2020 21:29

A vari sa niekto aj zaujima o Turiec…vsade su meteo stanice a tu neni ani jedna.Ked vsade prsi tak tu fuka alebo neprsi.