Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

V novele cestného zákona nie je vyriešený pohyb poľnohospodárskych strojov

V novele cestného zákona nie je vyriešený pohyb poľnohospodárskych strojov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Novela zákona o cestnej premávke nie je z pohľadu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) uzavretá ani po pondelkovom (14.12.) rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR. Predkladateľ zákona naďalej trvá na dodržaní časových obmedzení používania ciest 1. triedy pre traktory a samohybné pracovné stroje povinne opatrené tabuľkou s evidenčným číslom v pondelok až piatok v čase od 7.00 do 9.00 h a od 16.00 do 20.00 h. V dňoch pracovného pokoja má na cestách 1. triedy platiť „len“ popoludňajší štvorhodinový zákaz jazdy, konštatuje SPPK.

Agrárna komora pripomína, že pritom vôbec nie je riešený pohyb záprahov a poľnohospodárskych strojov bez evidenčnej tabuľky po týchto komunikáciách všade tam, kde pre ich pohyb a prepravu neexistuje žiadna iná komunikačná alternatíva. V súčasnosti sa na tento prípad vzťahuje výnimka ministra vnútra, ktorej platnosť sa však skončí na budúci rok 16. júla, teda v období, keď sa pravdepodobne budú viesť intenzívne rokovania o zostavení novej vlády po parlamentných voľbách.

Podľa SPPK by preto bolo účelné vyriešiť hroziace budúcoročné problémy poľnohospodárov teraz, keď sa pripravuje novela cestného zákona. Do tejto právnej normy by sa mohlo v podstate premietnuť to, čo v súčasnosti pokrýva výnimka, uvádza sa v správe komory.

Viceprezident Policajného zboru (PZ) SR Stanislav Jankovič odôvodnil zatiaľ odmietavý postoj k týmto iniciatívam snahou o zvýšenie bezpečnosti premávky. Pre poľnohospodársku techniku odporúča budovať nové vedľajšie komunikácie, čo však nie je vzhľadom na finančné nároky a neusporiadané vlastníctvo pozemkov v dohľadnom čase príliš reálne.

„S týmto krokom možno počítať až z hľadiska dlhodobejšej časovej perspektívy, pretože momentálne na to jednoducho chýbajú peniaze, nehovoriac o ďalších ťažkostiach, súvisiacich s vlastníckymi pomermi a organizačno-technickým zabezpečením. Poľnohospodári však potrebujú využívať svoju techniku kontinuálne a v čase sezónneho zberu úrody dokonca veľmi intenzívne,“ povedal predseda SPPK Milan Semančík.

Podľa Semančíka sa v pondelok 21. decembra uskutoční ďalšie stretnutie s predstaviteľmi PZ SR, na ktorom by mali byť prítomní aj zástupcovia Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR a ministerstva pôdohospodárstva. Odborári na tripartitných rokovaniach požiadavky SPPK podporili, rovnako ako Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. Pondelňajšia schôdzka má prispieť k detailnejšiemu prerokovaniu postojov zainteresovaných strán a ich zdôvodnení.

„Nemôžeme dopustiť diskrimináciu podnikateľov na pôde z hľadiska využívania ciest 1. triedy. V záujme dosiahnutia kompromisu dokonca súhlasíme s raňajším časovým obmedzením a v dňoch pracovného pokoja aj s popoludňajším. Nič iné by však pohybu poľnohospodárskej techniky a povozov po cestách 1. triedy bez náhradnej alternatívy brániť nemalo,“ zdôraznil Semančík.

TASR informoval tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments