Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

V Nitre sa na svetovom kongrese stretli chovatelia plemena charolais

V Nitre sa na svetovom kongrese stretli chovatelia plemena charolais
insert_photozchmd.sk

Nitra 22. augusta (TASR) – Odborníci z celého sveta si v týchto dňoch v Nitre vymieňajú poznatky z chovu a šľachtenia hovädzieho dobytka plemena charolais. Zišli sa tu na 35. svetovom kongrese chovateľov charolais, ktorý sa prvýkrát koná na Slovensku.

Plemeno charolais sa u nás začalo chovať iba pred niekoľkými rokmi. Aj napriek tomu, že počet kusov tohto dobytka nie je na Slovensku taký veľký ako napríklad v krajine svojho pôvodu vo Francúzsku, medzi chovateľmi sa teší veľkej obľube, predovšetkým vďaka priaznivým rastovým schopnostiam a jatočnej kvalite vykrmovaných zvierat.

“Keď sme na Slovensku zakladali prvé chovy, šťastie nám veľmi neprialo. Práve v tom čase v Európe vypukla choroba šialených kráv /BSE – Bovine Spongiforme Encephalopathie/ a s ňou spojený absolútny zákaz dovážať zvieratá z rizikových krajín. Celý projekt takmer zlyhal,” povedal zástupca slovenských chovateľov a predseda organizačného výboru kongresu Štefan Pomichal.

V súčasnosti sa už na Slovensku chová 900 čistokrvných kusov plemena charolais a 2500 kráv, ktoré sú s týmto plemenom krížené.

Veľkú obľubu u producentov mäsa si tento druh hovädzieho dobytka vyslúžil vďaka svojím dobrým vlastnostiam. K významným patrí pravidelná plodnosť, dlhovekosť a dobré zdravie bez geneticky podmienených porúch. Vďaka vysokej plodnosti a rastovým schopnostiam produkuje najvyššiu živú hmotnosť teliat na kravu a rok. Jatočné zvieratá vynikajú veľmi dobrou výkrmnosťou, vysokým prírastkom do vyššej hmotnosti s nízkym podielom tuku. Plemeno charolais má tiež vysoké využitie v úžitkovom krížení.

Podľa chovateľa Mártona Bujdosóa z Maďarska je tento dobytok ideálny aj na ekologickú údržbu krajiny.

“Charolais majú výborné parametre pri spásaní horských pasienkov. Tam, kde chovajú tieto zvieratá, nepotrebujú mulčovače. Sú vzácne aj pre svoju schopnosť prispôsobiť sa. Dokážu prežiť v “luxusných” podmienkach francúzskych pasienkov aj v drsných austrálskych polopúšťach,” dodal Bujdosó.

Charolais je jedným z 12 plemien chovaných na Slovensku. Charolaiské plemeno je charakterizované ako špecializované mäsové plemeno, v ktorom harmonizuje vysoká intenzita rastu živej hmotnosti, jatočnej hodnoty a vysokého podielu mäsitých častí v jatočnej polovičke. Mäso je jemné, krehké, vysokej nutričnej hodnoty s nízkym podielom tuku.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: zchmd.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
15. október 2010 17:46

To je ono