Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

V júli sa rast cien v poľnohospodárstve výrazne zrýchlil na 21,6 %

V júli sa rast cien v poľnohospodárstve výrazne zrýchlil na 21,6 %
insert_photoeuroparl.europa.eu

Bratislava 28. augusta (TASR) – Ceny poľnohospodárskych výrobkov vzrástli v júli medziročne o 21,6 %. Išlo o výrazné zrýchlenie v porovnaní s júnovými 12,7 % a prvýkrát v tomto roku tak rast cien v poľnohospodárstve presiahol 20 %.

Ako ďalej informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, výrazný medziročný nárast ovplyvnili vyššie ceny rastlinných výrobkov o 43,5 % a živočíšnych výrobkov o 7,9 %.

Zvýšenie cien rastlinných výrobkov ovplyvnili vyššie ceny všetkých skupín výrobkov. Najviac vzrástli ceny olejnín o 55,4 % a obilnín o 33,2 %. Zvýšili sa aj ceny strukovín o 19,4 %, zemiakov o 8,7 %, zeleniny a ovocia o 6,1 %.

Vývoj cien živočíšnych výrobkov podľa štatistikov ovplyvnili vyššie ceny živých rýb o 17,8 %, produktov chovu oviec o 13,2 %, jatočnej hydiny o 9,7 %, konzumných slepačích vajec o 9,6 %, surového kravského mlieka o 9 %, jatočných ošípaných o 8,2 % a včelieho medu o 1,3 %. Znížili sa iba ceny jatočného hovädzieho dobytka vrátane teliat o 0,9 %.

Od začiatku roka boli ceny poľnohospodárskych výrobkov vyššie v priemere o 15,2 %, a to v dôsledku rastu cien rastlinných výrobkov o 44,3 % a živočíšnych výrobkov o 8,3 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: europarl.europa.eu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments