Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

V januári zaznamenala Budapešť prudký nárast cien pšenice

V januári zaznamenala Budapešť prudký nárast cien pšenice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice sa na nami sledovaných burzách pohybovala aj v mesiaci január v zelených číslach. Rast síce nebol až taký rapídny, ale všetky ceny sa stabilizovali a býčí trend pokračuje aj v roku 2011. Burza CBOT zaznamenala rast skoro 2 %, burza EURONEXT viac ako 4,5 % a najvýraznejšie sa pohla smerom nahor burza v Budapešti.

Tu sa začalo obchodovať pod novou skratkou MALM to znamená s rovnakými parametrami ako európska pšenica EUBU (lepok 26 %, obsah proteínu min. 11,5 %, objemová hmotnosť 220 g/hl, pádové číslo 76%). Táto pšenica zaznamenala rast viac ako 24 %! Burza vo Viedni posledné 2 januárové týždne pre pšenicu rôznej kvality posilnila. Pre pšenicu s proteínom 12,5% posilnila o 4 eurá, pre kvalitné pšenicu s obsahom proteínu 14,5 % o 3 eurá.

Situácia na trhu so pšenicou je momentálne napätá. Spôsobila ju najmä posledná správa USDA, ktorá znova posunula globálnu produkciu smerom nadol. Rozdiel v decembrovej a januárovej prognóze produkcie je 700 000 ton. V roku 2009-2010 bola celosvetová produkcia pšenice 682,6 mil. ton, čo je pokles o 36,8 mil. ton. Príčinou posledného poklesu je hlavne situácia v Austrálii, kde sa predpoveď redukovala o 500 000 ton na 25 mil. ton.

V Austrálii sa očakávala ešte minulý rok rekordná úroda. Poveternostné podmienky, dažde, ktoré zachvátili hlavne východnú časť krajiny ale priniesli veľmi zlé podmienky na rast obilnín. Západ krajiny postihli naopak veľké suchá. Počasie posunulo žatvu pšenice o viac ako 5 týždňov oproti plánu a je poškodená aj jej kvalita. Až približne 50 percent tejto obilniny by malo byť vhodnej len na kŕmne účely. Kým práve západ krajiny je centrom exportu a disponuje hlavnými transportnými možnosťami, východ je zodpovedný za dopyt ( 7-8 mil. ton) pre domáce spracovanie. Východ krajiny nemá dobré logistické prepojenia ( vzdialenosť, cena) a preto sú vyhliadky budúceho exportu otázne.

Iná situácia je v Argentíne, kde je žatva ukončená a produkcia v januárovej predpovedi zostala nemenná – 14 mil. ton.
V novej správe došlo aj k navýšeniu produkcie pšenice pre krajiny EÚ-27 a to z 136,2 mil. ton na 136,5 mil. ton. Prognóza globálnej spotreby bola revidovaná smerom dolu na 665,3 mil. ton ( nárast oproti roku 2009-2010 o 2,1%).

Zmena oproti minulému roku, ako aj oproti minulo mesačnej prognóze je aj v exporte. Pokiaľ Argentína ( + 35,3%) a USA ( + 48,9%) zaznamenali rapídny rast exportu oproti sezóne 2009-2010, Rusko bude v mínusových hodnotách a to viac ako 78%. Tento deficit by mali nahradiť krajiny EÚ-27 a USA.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments