Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

V Bruseli protestujúci farmári blokujú dopravu pred schôdzou ministrov pôdohospodárstva

V Bruseli protestujúci farmári blokujú dopravu pred schôdzou ministrov pôdohospodárstva
insert_photoTASR/AP - Na snímke ľudia sa pozerajú z balkóna na horiace seno rozsypané na ulici počas protestu farmárov v Európskej štvrti v rámci zasadnutia ministrov poľnohospodárstva EÚ v Bruseli, pondelok 26. februára 2024. Ministri poľnohospodárstva Európskej únie sa v pondelok stretli v Bruseli, aby prediskutovali rýchle a štrukturálne reakcie na krízovú situáciu sektore poľnohospodárstva.

Približne stovka traktorov dnes blokuje dopravu v centre Bruselu, kde sa koná rokovanie únijných ministrov pôdohospodárstva. Témou majú byť hlavne protesty farmárov, ktoré v posledných mesiacoch zachvátili Európu, napísala agentúra AP. Poľnohospodári požadujú, aby Európska únia prijala opatrenia v rôznych oblastiach, od lacných cien v supermarketoch až po dohody o voľnom obchode so skupinou juhoamerických krajín Mercosur.

Okolo únijných inštitúcií bolo dnes ráno zaparkovaných približne 100 traktorov, a to len kúsok od miesta, kde budú ministri rokovať. Budovy podľa AP obklopujú betónové bariéry a ostnatý drôt, zatiaľ čo policajti hliadkujú pri barikádach postavených pred vstupmi do sídla Európskej rady.

Cesta smerujúca z oblasti, kde sídlia budovy únie, do centra Bruselu bola upchatá kolónami traktorov.

„Poľnohospodárstvo. Ako dieťa o ňom snívate, ako dospelý za neho zomierate,“ povedal AP jeden z poľnohospodárov.

Niekoľko sto metrov od budovy rady poľnohospodári vysypali príves s pneumatikami a polícia rýchlo na miesto dopravila vodné delá, farmárom sa ale aj napriek tomu na niektorých miestach podarilo hromady zapáliť.

Farmárka: Ministri, buďte rozumní

Na začiatku mesiaca sa podobná demonštrácia zvrhla do násilnosti, keď poľnohospodári zapálili balíky sena a hádzali na políciu vajíčka a petardy blízko summitu lídrov EÚ.

„Ignorujú nás,“ povedala AP Marieke Van De Vivereová, farmárka z regiónu Gent na severe Belgicka. Vyzvala ministrov, „aby k nám boli rozumní, aby s nami išli jeden deň pracovať na poli, s koňmi alebo so zvieratami, aby videli, že to nie je veľmi jednoduché kvôli pravidlám, ktoré od nás požadujú“.

Sťažnosti sa líšia. Morgan Odyová, hlavná koordinátorka poľnohospodárskej organizácie La Via Campesina, uvádza, že pre väčšinu poľnohospodárov „ide o príjem“.

„Ide o to, že sme chudobní a že si chceme zarobiť na slušné živobytie,“ povedala agentúre Reuters.

„Poľnohospodári potrebujú dostať zaplatené za to, čo robia. Existujú aspekty Zelenej dohody pre Európu (Green Deal), ktoré sa od poľnohospodárov požadujú a ktoré nie sú odmeňované. To je jadro problému,“ povedal pred rokovaním belgický minister pôdohospodárstva David Clarinval.

Český minister pôdohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL) uviedol, že dnešné rokovanie považuje „za mimoriadne dôležité“, pretože situácia v európskom i českom poľnohospodárstve nie je jednoduchá. Na stretnutí chce podľa svojho vyjadrenia vzniesť tému nadbytočných kontrol, alebo lepšieho využívania úhorov.

Dnešný bruselský protest je zatiaľ posledným z dlhej série demonštrácií poľnohospodárov po celej Európe.

Vyzvali k novým protestom

V sobotu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona pri otvorení parížskeho poľnohospodárskeho veľtrhu privítali farmári piskotom a bučaním, pretože podľa nich nerobí dosť pre ich podporu. V posledných týždňoch zasiahli protesty aj Česko, Poľsko, Španielsko, Holandsko či Bulharsko.

Hnutie naberá na obrátkach v čase, keď politické strany vedú kampaň pred európskymi voľbami, ktoré sa uskutočnia 6. až 9. júna, a už prinieslo prvé výsledky. Začiatkom tohto mesiaca Európska komisia odložila návrh proti pesticídom, čím ustúpila poľnohospodárom, ktorí tvoria dôležitú voličskú skupinu. Minulý týždeň predstavila EK aj návrhy na zjednodušenie administratívnej záťaže pre poľnohospodárov a ďalšie opatrenia, ktoré majú zmierniť tlak, ktorému farmári čelia. Opatrenia majú zjednodušiť niektoré podmienky, ktoré musia poľnohospodári v Európskej únii spĺňať pre získanie dotácií, či znížiť počet kontrol až o 50 percent.

Európske združenie poľnohospodárov Via Campesina však uviedlo, že EÚ doteraz neurobila dosť na riešenie ekonomických tlakov. Belgické, nemecké, holandské a francúzske poľnohospodárske združenia preto vyzvali svojich členov, aby sa dnes pripojili k novému protestu.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP - Na snímke ľudia sa pozerajú z balkóna na horiace seno rozsypané na ulici počas protestu farmárov v Európskej štvrti v rámci zasadnutia ministrov poľnohospodárstva EÚ v Bruseli, pondelok 26. februára 2024. Ministri poľnohospodárstva Európskej únie sa v pondelok stretli v Bruseli, aby prediskutovali rýchle a štrukturálne reakcie na krízovú situáciu sektore poľnohospodárstva.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments