Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Zo sveta

USA žiadajú EÚ o odklad zákazu dovozu výrobkov spôsobujúcich odlesňovanie

USA žiadajú EÚ o odklad zákazu dovozu výrobkov spôsobujúcich odlesňovanie
insert_photoTASR

Americká vláda žiada Európsku komisiu o odklad zákazu dovozu výrobkov spôsobujúcich odlesňovanie. Napísal to britský denník Financial Times. Odvoláva sa pritom na list amerického ministra pôdohospodárstva a ministerky obchodu, ktorý poslal Washington Bruselu 30. mája. Zákaz dovozu podľa administratívy prezidenta Joea Bidena poškodí amerických výrobcov.

Ministerka obchodu Gina Raimondová a minister pôdohospodárstva Tom Vilsack tvrdia, že nová legislatíva predstavuje pre amerických producentov „kritické výzvy“.

„Z tohto dôvodu naliehame na Európsku komisiu, aby odložila implementáciu tejto regulácie a nadväzujúce vynucovanie postihov dovtedy, kým sa tieto výzvy nevyriešia,“ píšu americkí predstavitelia.

Komisia potvrdila, že list dostala a plánuje naň reagovať.

Nariadenie, ktoré nadobudne účinnosť 30. decembra, sa vzťahuje na dobytok, kakao, kávu, palmový olej, sóju, drevo alebo kaučuk. Predajcovia budú mať povinnosť pred uvedením výrobkov na trh Únie overiť, či tieto produkty nie sú spojené s odlesňovaním kdekoľvek na svete, a vydať v tejto súvislosti vyhlásenie. Podľa FT majú z legislatívy obavy najmä americkí drevári. Tí zvažujú prerušenie vývozných zmlúv do krajín EÚ, pretože nemôžu preukázať, že ich papier nepochádza z odlesnenej pôdy.

Legislatíva sa môže dotknúť aj papierových vreckoviek alebo menštruačných produktov, pretože Spojené štáty celosvetovo dodávajú 85 percent buničiny používanej v týchto výrobkoch.

Právny predpis na boj proti odlesňovaniu Schválil Európsky parlament 19. apríla minulého roku. Okrem dopadov produktov na odlesňovanie budú mať dovozcovia povinnosť zabezpečiť, že pri produkcii neboli narušené práva pôvodných obyvateľov. Inštitúcie EÚ okrem toho dostanú právomoc prostredníctvom satelitného monitorovania alebo analýzy DNA kontrolovať, odkiaľ výrobky skutočne pochádzajú. Keďže ide o nariadenie, legislatíva môže platiť aj bez implementácie jednotlivými členskými štátmi.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
11. júl 2024 17:29

Teror zelených ničí hospodástvo EU. Nech si spočítajú kolko percent v oblasti životného prostredia a iných oblastí,ktoré priam ohrozuje ich počínanie predstavuje územie EU z celkovej rozlohy zemegule a kolko percent predstavuje ostatný svet ,kde sa tieto prepisy ,ktoré sú prijímané u nás nedodržujú.Tie strašenia ludí a využívanie toho v… Celý komentár »