Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

USA očakáva najhoršiu úrodu kukurice za posledné roky

USA očakáva najhoršiu úrodu kukurice za posledné roky
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena kukurice na burze CBOT posilnila v októbri o skoro 20 percent a celkovo sa reálna hodnota pre burzu v Chicagu navýšila o viac ako 30 eur za tonu. Kukurica na burze v Paríži – EURONEXT zhodnotila o 4,5 percenta a jej reálne hodnoty sa celý mesiac pohybovali na úrovni 200 eur za tonu. Burza v Budapešti posilnila o približne 4 percentá, i keď posledné dni v mesiaci došlo k zmene termínu obchodovania, čo viedlo k prechodnému poklesu cien.

Upevnenie ceny kukurice na burze v Chicagu ovplyvnilo aj trhy v Európe. Oslabenie dolára posunulo znova kukuricu z Európy ako konkurencieschopnú plodinu v porovnaní s USA a vzápätí sa zvýšil aj počet fyzických obchodov z oblasti Čierneho mora. Očakávanie produkcie v Európe je ale veľmi rôzne. Kým v Bulharsku, Rumunsku a Maďarsku sa ukazuje úroda porovnateľná s minulým rokom, v iných častiach Európy je zber oneskorený. Ide prevažne o juhozápad Francúzska. V Nemecku je zber kukurice v plnom prúde. Pokiaľ plodiny na silážne spracovanie je dostatok, kukurice na zrno sa tento rok javí menej.

Cena kukurice u našich južných susedov je momentálne stabilizovaná. Rast na burzách, hlavne v Chicagu, ale aj tu značne ovplyvňuje cenu. Tá sa pohybuje na úrovni 47 500 HUF (175 eur za tonu) v závislosti od termínu obchodovania. Trh aj napriek tomu, že sa neočakáva strata produkcie, ovplyvňuje neistota ohľadne úrod. Podľa rôznych prognóz by sa celková produkcia mala pohybovať v rozmedzí 7 alebo až 7,5 mil. ton. Podľa ministerstva bolo ku koncu októbra pozberanej viac ako 55 percent plochy a úrody sú na úrovni 4,7 tony na hektár. Vlhkosť sa pohybuje od 22-24 percent.

Rast cien vo svete je ovplyvnený nižšou produkciou kukurice v USA. V dôsledku nepriaznivého počasia sa dokonca hovorí o najhoršej úrode za posledných 14 rokov. Ihneď ako sa táto správa ministerstva USDA dostala do povedomia, okamžite vzrástla cena kukurice na dvojročné maximu, čo značí 77 percentný nárast oproti cenám v júni.

Podľa medzinárodnej rady pre obilniny IGC by sa mala celosvetová produkcia kukurice pohybovať v hospodárskom roku 2010/2011 na úrovni 814 mil. ton, čo je oproti predchádzajúcej predpovedi pokles o 10,3 mil. ton. Najväčší pokles zaznamenali USA a to 10 mil. ton.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments