Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Situácia vo svete nabáda pri pšenici k optimizmu

Situácia vo svete nabáda pri pšenici k optimizmu
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Pre pšenicu sa niesol mesiac október v znamení rastu. Burza EURONEXT posilnila o približne 10 percent, reálne o viac ako 20 eur. Podobne sa správala aj burza CBOT, keď cena pšenice posilnila o približne 8 percent. Burza BÉT naopak poklesla, i keď za október by sa to dalo brať i ako stagnácia, pretože sa viac ako polovicu sledovanej doby držala na konštantnej úrovni. Celkovo kurzovým prepočtom oslabila o približne 1,5 percenta.

Napriek pokojnej atmosfére, čo sa odchodnej aktivity týka, dosiahla cena pšenice ku koncu mesiaca opäť rast, čím sa dostala na úroveň polovice roku 2008. Predajná cena pšenice fyzických obchodov sa pohybuje od 195-220 €/tonu. Cena sa síce zvýšila, dostala sa ale len na úroveň z konca augusta a začiatku septembra, odkedy poklesla. Nárast posledných dní bol ako následok správ z USA a z Ruska.

USA: V utorok 26.10.2010 uverejnilo americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) správu ohľadne výsevu pšenice. Podľa USDA sa len 47 percent výsevu nachádza v dobrej prípadne výbornej kvalite. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o pokles o 15 percent a dokumentuje sa najhorší štart novej sezóny za posledných 15 rokov. Táto informácia okamžite spôsobila nárast cien pšenice hlavne posledný týždeň. Cena na burze CBOT len za posledný týždeň narástla o viac ako 13 eur, burza EURONEXT o skoro 15 eur.

Rusko: Ešte v auguste zamiešala štvrtá najväčšia exportná krajina karty zákazom vývozu obilnín. Zákaz sa tento mesiac predĺžil až do 1.7.2011, čo malo samozrejme vplyv aj na cenový vývoj pšenice. Čo sa výsevu pšenice v Rusku týka, vplyvom počasia tu došlo k zmenšeniu osiatych výmer. V porovnaní s minulým rokom je to menej o viac ako 5 mil. hektárov. S nezasiatymi plochami sa počíta pre výsadbu jarných plodín. Na Ukrajine je výsev pšenice porovnateľný s minulým rokom.

Austrália: V Austrálii je podľa austrálskeho meteorologického ústavu veľká pravdepodobnosť dažďa a to od novembra až do januára. V porovnaní s európskou pšenicou bude mať teda pšenica z tejto oblasti viac vlhkosti. Počasie môže výrazne ovplyvniť aj jej kvalitu. Napriek tomu je tu predpovedaná dobrá úroda pšenice, a to pre oblasť východnú ako aj južnú. Západná časť bola podobne ako Rusko poznačená suchým počasím.

Európa sa vplyvom zvýšeného exportu hlavne v prvých mesiacoch hospodárskeho roka (začína 1. júla bežného roka a končí 30. júna v nasledujúcom roku) postarala o zvýšenie cien tejto komodity v celej Európe. Ide hlavne o export Francúzska do krajín tretieho sveta.

Podľa odborníkov si cena pšenice udrží svoju hladinu a to hlavne vplyvom tak oneskoreného zberu kukurice ako aj prognóz celkovej produkcie a výsevu.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments