Zadajte hľadaný výraz

Branding RPPK 2020 ples TOP
Potravinárstvo Z ekonomiky

USA hodnotí situáciu na trhu s mliekom

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 558

Rok 2008 sa skončil nízkymi cenami mliečnych výrobkov. Vyhliadky pre rok 2009 sú zatiaľ utlmené. Americké ministerstvo poľnohospodárstva USDA vyčíslilo, podľa informácií uvedených na nemeckom portáli ernaehrungsdienst.de vo svojej decembrovej správe ku globálnemu trhu s mliekom, aktuálnu úroveň cien na približne 2 000 amerických dolárov za tonu sušeného odstredeného mlieka.

Pre porovnanie v polovici roka 2007 sa ceny vyšplhali až na hladinu 5 000 USD. To však bola absolútne rekordná hranica. Príčinu výrazného poklesu cien mlieka a mliečnych výrobkov vidí americké ministerstvo poľnohospodárstva v globálne rastúcej ponuke, ktorá ide ruka v ruke s klesajúcim dopytom.

Vysoké spotrebiteľské ceny panujúce až do začiatku leta roku 2008 viedli takmer na celom svete k výraznému prepadu spotreby. Sľubne sa vyvíjajúci čínsky trh bol zabrzdený vďaka škandálu s kontamináciou mliečnych výrobkov melamínom.

V roku 2009 očakáva USDA stúpajúcu produkciu mlieka v celosvetovom meradle. Či s ňou udrží krok i spotreba je otázkou. Ministerstvo predpokladá pretrvávajúci cenový tlak, najmä na exportných trhoch.

Autor článku: Zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk spracoval Martin German
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1434 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.