Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Z ekonomiky

ČR: Nárast producentov a výrobcov BIO

V Českej republike v minulom roku výrazne vzrástol záujem o biopotraviny. Zvýšil sa počet ekologických poľnohospodárov a výrobcov biopotravín. Stále viac reštaurácií pripravuje aj pokrmy z bioproduktov.

Rastie i predaj biopotravín v maloobchodnej sieti a v supermarketoch. Vyplýva to z prehľadu trendov v “biobranži” zverejneného v januárovom vydaní časopisu Bio mesačník

„Počet registrovaných výrobcov biopotravín sa zvýšil z 253 na konci roka 2007 na 410 v októbri 2008, čo znamená nárast o 62 percent. Dvaja najväčší výrobcovia pečiva, pekáreň Penam a United Bakeries, vlani uviedli na trh biopečivo, zvýšilo sa aj množstvo českých bioudenín,” uviedol pre Bio mesačník Tom Václavík z agentúry Green marketing.

Výrazne sa zvýšil tiež počet ekologicky hospodáriacich podnikov. Koncom októbra 2008 ich bolo 1802, čo je o 27 percent viac, ako na začiatku roku. Spoločná výmera ich pôdy dosiahla 338 722 hektárov, čo predstavuje takmer osem percent z celkovej výmery poľnohospodárskej pôdy.

Obrat trhu s biopotravinami by sa podľa údajov z minuloročnej ročenky agentúry Green marketing mal do troch rokov zvýšiť päťnásobne a v roku 2010 by mal dosiahnuť v Českej republike 6,5 miliardy českých korún. Spotreba biopotravín bude podľa odhadov rásť približne o 70 percent ročne.

Autor článku: Ondrěj Straka– pražský spolupracovník poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments