Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Úroda cukrovej repy v SR z roku 2020 bude patriť medzi priemerné

Úroda cukrovej repy v SR z roku 2020 bude patriť medzi priemerné

Úroda cukrovej repy z roku 2020 bude podľa jej pestovateľov patriť medzi priemerné s odhadovanou produkciou 180.000 ton cukru. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) pri bilancovaní uplynulého roka z pohľadu pestovateľov cukrovej repy.

Informovala, že dôvodom priemerných úrod sú jarné mrazy a extrémne sucho. Aj preto v tomto roku narástlo v priemere len 80.000 jedincov repy na hektár (ha), čo je najmenej za posledných 10 rokov. Čiastočne bol počet jedincov kompenzovaný dobrým rastom buliev v poraste počas vegetácie v neskorších fázach rastu cukrovej repy, avšak ani ten nebol dostatočný.

Spresnila, že jesenné dažde spôsobili pokles cukornatosti a nárast minerálnych nečistôt. Vplyvom daždivého počasia a pozastavenia vyorávok repy hrozilo dokonca aj dočasné zastavenie produkcie cukru.

“Negatívne sú aj pretrvávajúce nízke ceny cukrovej repy, ktoré sa odvíjajú od predajných cien cukrovarov, ktoré v hospodárskom roku 2019/2020 stále nedosiahli úrovne cien cukrovej repy platné počas uplatňovania kvótového systému v EÚ,” priblížil Róbert Kovács, predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska.

Viazaná platba na cukrovú repu je medziročne nižšia

Zväz oceňuje pokračovanie schémy “zelená nafta”, ako aj podporu prostredníctvom Projektu rozvoja rastlinnej a živočíšnej výroby NPPC – prvýkrát od začiatku realizácie bez koeficientu krátenia pre cukrovú repu. V neposlednom rade pestovatelia cukrovej repy podľa nej vítajú aj viazanú platbu na cukrovú repu, hoci medziročne nižšiu o necelých 15 eur/ha.

Holéciová zdôraznila, že v roku 2021 bude prioritou pre pestovateľov cukrovej repy ponechanie cukrovej repy ako citlivej špeciálnej plodiny rastlinnej výroby nielen v prechodnom období Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ, ale predovšetkým v období novej CAP.

Dodala, že sektor cukor-cukrová repa je na Slovensku jediný sektor, ktorý je schopný pokryť domácu spotrebu cukru výhradne z domácej suroviny a zabezpečiť sebestačnosť v tak dôležitej komodite, akou je cukor. Pre zachovanie pestovania cukrovej repy na Slovensku pri pretrvávajúcich nízkych cenách je potrebné aj naďalej zabezpečiť systémovú finančnú podporu pestovateľov cukrovej repy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1550 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.