Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Zaujímavosti Zo sveta

Ukrajinská vláda umožní od budúceho roka predaj poľnohospodárskej pôdy

pôda

Ukrajinská vláda umožní od budúceho roka predaj poľnohospodárskej pôdy na podporu investícií. Oznámil to vo štvrtok nový ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk. Kritici pritom varovali, že by tak pôda mohla skončiť v rukách cudzincov.

Bývalá sovietska republika, ktorej ekonomika už niekoľko rokov stagnuje a potrebnú pomoc jej poskytol Západ, má obrovské rozlohy obrábanej pôdy, jedny z najväčších v Európe.

„Konzultovali sme s poľnohospodármi a rozhodli sme sa otvoriť trh od 1. októbra budúceho roka,“ povedal premiér. Svetová banka uviedla, že ukrajinská pôda je „mimoriadne úrodná“, má približne tretinu tzv. černozeme na svete.

Predaj pôdy by mohol zvýšiť 1,5 % hrubý domáci produkt (HDP) Ukrajiny o 1,5 %, uvádza sa v správe z roku 2017.

Volodymyr Zelenskyj, populárny komik, ktorý sa tento rok stal ukrajinským prezidentom, predtým sľúbil, že zruší moratórium na predaj poľnohospodárskej pôdy. Prieskum verejnej mienky však tento týždeň zistil, že 49 % ľudí je proti tejto reforme a 30 % ju podporuje.

Zelenskyj sa pokúsil zmierniť obavy a vo štvrtok uviedol, že len ukrajinské firmy si budú môcť kúpiť pôdu.

„Hororové príbehy o Araboch, Číňanoch alebo cudzincoch, ktorí odvezú našu poľnohospodársku pôdu v železničných vagónoch, sú nezmysly,“ vyhlásil v televízii spolu s Hončarukom.

Premiér zároveň dodal, že cudzinci budú môcť investovať do miestnych firiem, ktoré budú kupovať pôdu.

Zelenskyj zvíťazil v aprílových voľbách vďaka sľubom o oživení hospodárstva, boji proti korupcii a ukončení konfliktu s ruskými separatistami na východe krajiny.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1579 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.