Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 18. novembru

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 18. novembru
insert_photoFilip Kľačanský - poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 18.novembru 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 11.novembru 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Trhy s poľnoinfo.sk sledovanými komoditami čelili v uplynulých dňoch veľkým tlakom v dôsledku silnejúceho dolára a obchodovaniu so surovou ropou v úrovniach nižších ako tomu bolo na americkej burze.

K upevňovaniu dolára prispievali najmä obavy týkajúce sa európskej ekonomiky poznačenej ostatným vývojom v Írsku. Podmienky na trhu ovplyvňovali tiež diskusie ohľadom zvyšovania úrokových sadzieb v Číne za účelom spomalenia rastu a inflácie. Čínu je potrebné tiež vidieť za oslabovaním ceny kukurice, ktorej podľa odhadov v tomto roku pozbiera až 180 mil. ton, čo je o 14 mil. ton viac ako v predchádzajúcom roku. Mohlo by ohroziť pozíciu ostatných producentov tejto komodity, nakoľko Čína je jej druhým najväčším pestovateľom na svete.

Ceny sa začali opäť vyvíjať priaznivo až v závere uplynulého týždňa, keď podpora ceny pšenice nastala v dôsledku dažďov v austrálskej oblasti pestovania pšenice a rovnako kvôli zárukám EÚ týkajúcich sa pomoci Írsku.

Z prehľadu cien zverejnených poľnoinfom vyplýva, že cena potravinárskej pšenice v období od 11.11. do 18.11. najvýraznejšie posilnila v Drážďanoch (+8,00 €/t), v Budapešti (+7,94 €/t), v poľskom Sliezsku (+7,34 €/t), nasledovanom belgickými Antverpami (+5,00 €/t) a susednou Viedňou (+4,00 €/t).
Iba mierny pokles ceny sme zaznamenali v Prahe (-0,41 €/t). Vo zvyšných sledovaných obchodných miestach cena oslabila, najviac vo francúzskom Rouen (-14,00 €/t) nasledovanom Hamburgom (-6,00 €/t) a Bratislavou (-2,84 €/t).

Podobný vývoj evidujeme aj v prípade kŕmnej pšenice. Jej cena vzrástla v týchto poľnoinfo.sk monitorovaných obchodných miestach: v Bratislave (+10,36 €/t), v poľskom Sliezsku (+6,20 €/t) a v Antverpách (+5,00 €/t). Opačný vývoj bol v Hamburgu (-2,00 €/t).

Úplne odlišne sa v porovnaní s vyššie uvedenými komoditami vyvíjala v uplynulom týždni cena kŕmneho i sladovníckeho jačmeňa. V prípade kŕmneho jačmeňa oslabila takmer vo všetkých obchodných miestach. Konkrétne v Antverpách o (-4,00 €/t), v Hamburgu o (-2,00 €/t), v Budapešti o (-1,53 €/t), v poľskom Zachodni o (-0,12 €/t). K najväčšiemu medzitýždennému poklesu došlo v Bratislave (-20,81 €/t). Cena sa nezmenila na vo francúzskom Rouen, zostala na úrovni 188,72 €/t. Svetlou výnimkou je nemecký Mannheim, kde cena posilnila o (+2,00 €/t).

V prípade sladovníckeho jačmeňa cena stagnovala v nemeckom Mannheime a vo francúzskom Rouen. Minimálny pokles ceny evidujeme vo francúzskom obchodnom mieste Creil (-1,00 €/t), naopak významný nárast sme zaznamenali v poľskom Zachodni (+12,63 €/t), podstatne miernejší v Brne (+2,80 €/t).

Cena kŕmnej kukurice sa v uplynulom týždni sa menila nasledovne: vzrástla v Drážďanoch (+5,00 €/t) a v poľskom Zachodni (+2,82 €/t). Najviac klesla v Hamburgu (-2,00 €/t), iba mierne v Budapešti (-0,47 €/t) a v Bratislave (-0,73 €/t). Stagnovala v Rotterdame.

Cena potravinárskej raže mierne posilnila v poľskom Zachodni (+0,90 €/t). V Hamburgu klesla o (-2,00 €/t), stagnovala vo Viedni.

Autor článku: Filip Kľačanský - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments