Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z ekonomiky

Traktor s veľkým výkonom a ambíciami

Traktor s veľkým výkonom a ambíciami
insert_photoarchív Hriadeľ, spol. s r. o. a poľnoinfo.sk

Minulý týždeň sa na Slovensku vôbec prvý raz predstavil univerzálny traktor s výkonom 500 konských síl a s pohotovostnou hmotnosťou len 14 ton. Novinka od nemeckého výrobcu AGCO/Fendt vzbudila záujem odbornej verejnosti.

„Primárne je traktor Fendt 1000 Vario zameraný skôr pre poľnohospodárske podniky s veľkou výmerou pôdy, pre podniky služieb, no výborne uplatnenie nachádza aj v lesníctve a stavebníctve. Traktor poháňa 12 – litrový šesťvalcový motor MAN s pohonom všetkých kolies. Traktor sám rozhoduje, či poháňa len zadnú, prednú, alebo obe nápravy. Odľahčuje tým prácu obsluhe traktora,“ povedal Vítězslav Chrápavý, zástupca výrobcu Fendt.

Značnou konkurenčnou výhodou je, že zostáva univerzálnym. Traktory s takýmto výkonom sú poľnohospodárom známe v konštrukcii pásových, alebo kĺbových strojov.

„Obrovskou výhodou je aj samotná hmotnosť. Univerzálne traktory s výkonom okolo 400 koní dosahujú hmotnosť približne 20 ton,“ uvádza Blažena Ácsová, marketingová špecialistka spoločnosti Hriadeľ, ktorá je oficiálnym importérom značky Fendt v Slovenskej republike.

Hlavnými bodmi vývoja bol nový princíp pohonu, ktorý zabezpečuje nižšie otáčky motora, ktorých rozmedzie je od 650 do 1700 otáčok za minútu.

„Novinky sa dotýkajú aj nového systému VarioDrive,  systému regulácie tlaku v pneumatikách Fendt Grip Assistant, chladiaceho systému, osvetlenia, asistenčného systému, rozmeru kolies a hydraulického systému,“ zdôraznila Blažena Ácsová.

Na predstavení novinky sa na zeleninárskej farme pri Senci zúčastnil aj Marian Halmeš, konateľ spoločnosti SEMA HŠ zo Sládkovičova. Popredný producent ekologických komodít je strojom zeleno-červenej značky verný už vyše 10 rokov. Celková flotila traktorov Fendt v Sládkovičove tvorí 9 kusov. Samozrejme, ak nepočítame v rámci dekorácie nainštalovaný Zetor 25, ktorý nepozorného návštevníka môže zmiasť. Nesie farby nemeckého výrobcu techniky.

Uplatnenie stroja s výkonom až 500 koní si viem reálne predstaviť na podnikoch, ktoré potrebujú prípravu pôdy vo väčších hĺbkach. Napríklad pestovateľov zemiakov,“ hovorí Marian Halmeš.

Záujem najmä z nemeckého trhu hovorí už o 250 objednávkach. V súčasnosti pritom prebieha len predsériová výroba. Na Slovensko sa prvé kusy tejto techniky dostanú v roku 2017.

„Po rozhovoroch s poľnohospodármi predpokladáme, že v budúcom roku umiestnime prvé kusy Fendt 1000 na Slovensku. Najbližšie našim zákazníkom prinesieme traktor Fendt 1000 už na jarnom Agrosalóne, hovorí Blažena Ácsová.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív Hriadeľ, spol. s r. o. a poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments