Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Tragédia slovenského pôdohospodárstva

Tragédia slovenského pôdohospodárstva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenská národná strana s obavami sleduje pasívny prístup Ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja k ekonomickému vývoju v rezorte.

Uverejnené informácie dosiahnutom hospodárskom výsledku rezortu za rok 2014 hovoria o zdvojnásobení straty oproti predchádzajúcemu roku a o najhoršom výsledku rezortu od roku 2010. Len pripomíname, že v roku 2010 postihli Slovensko rozsiahle povodne. Smutné je konštatovanie, že trojročná práca rezortného vedenia viedla podobnému výsledku, aký zariadila prírodná katastrofa.

Rok 2014 bol pritom rokom rekordných výnosov v rastlinnej výrobe. Neobstoja ani argumenty o poklese cien komodít, výpadky cien nahradilo vyprodukované množstvo. V rovnakých trhových a štrukturálnych podmienkach pôsobiace české poľnohospodárstvo dosiahlo v roku 2014 rekordný zisk vo výške 850 mil. euro, oproti roku 2013 dosiahlo nárast zisku zo 609 mil. euro o takmer 40%.

Žiaľ, to svedčí o hlbokých štrukturálnych chybách v riadení rezortu a o neschopnosti pružne reagovať na vývoj  v produkcii potravín vo svete. Horšie je však to, že už dnes možno predpokladať, že ekonomické výsledky rezortu za rok 2015 budú ešte horšie. Rastlinná výroba nezopakuje rekordné výnosy a živočíšna výroba sa ďalej prepadáva. Vysušené a vyprahnuté pastviny sú dôsledkom rekordných horúčav s deficitom zrážok. Chovatelia musia zvažovať prikrmovanie zvierat na pasienkoch už v júli, čo sa nestalo už veľmi dávno.

Najhoršia situácia je však v produkcii mlieka.  Európska komisia uvádza, že nákupné ceny surového kravského mlieka na Slovensku už od mája nedosahujú v priemere ani 28 centov za kilogram. Mnohí chovatelia sú však už nútení predávať mlieko za 23 – 24centov, čo je na úrovni asi 60 % vynaložených nákladov.

Autor článku: Vladimír Chovan - podpredseda SNS a exminister pôdohospodárstva
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
12. júl 2015 23:15

asi by sa mal niekto pozrieť na svoje podniky a ich výsledky

andrej
andrej
13. júl 2015 5:44

Asi by sa stacilo pozriet do susednej CR, kde maju 2x do roka investicne dotacie, kde podniky su inovovane a neziju v mastaliach ktore poznali este nasi otcovia

Anonym
Anonym
13. júl 2015 7:03

Článok nič nehovoriaci a obsah hovorí nielen SNS ale poľnohospodári celého Slovenska už niekoľko mesiacov. Veľmi oneskorená reakcia a žiadne konkrétne riešenie.

bps
bps
13. júl 2015 8:30

Riešenie má v rukách MPSR…

realist
realist
13. júl 2015 9:50

Europska unia by mala garantovat cenu mlieka aj ostatnych živočišnych produktov tak ako to robia v USA a nedavat peniaze z eurofondov na penziony a ine somariny a nalivanie nezmyselne tisicky kubikov betonu do silažnych jám

jm
jm
15. júl 2015 9:32

Tak ospevovaný minulý rok vo výnosoch síce bodoval ale zvýšené náklady na sušenie či už pšenice alebo kukurice nám ubral až 80% zisku. Tak že neviem o akom úžasnom roku to hovoríme. Ako keby sme navážali 20% vody z celkového objemu.