Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Tohtoročný Agrofilm ponúka 86 filmov zo 17 štátov sveta

Tohtoročný Agrofilm ponúka 86 filmov zo 17 štátov sveta
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - budova Centra výskumu živočíšnej výroby, kde sa Agrofilm každoročne poriada.

Slovenským filmom Ostrov na vode sa dnes v Nitre začal 28. ročník filmového festivalu Agrofilm.

Filmári zo 17 štátov sveta prihlásili na festival Agrofilm 94 filmov, z ktorých komisia vybrala na premietanie 86 snímok. Do súťažnej časti festivalu sa zapojí 53 filmov, ďalších 33 bude premietaných v nesúťažnej projekcii. Celkový čas premietania dosiahne 34 hodín a 23 minút.

Najviac príspevkov zaslali v tomto roku na Agrofilm filmári z Českej republiky. Slovensko je zastúpené 11 filmami. Prvýkrát sa na festivale predstavia tvorcovia z Libanonu a Malty. Najlepšie a najhodnotnejšie dielo festivalu získa cenu Magna Mater.

Agrofilm potrvá do 30. septembra. Kolekcia najúspešnejších filmov bude počas nasledujúcich šiestich mesiacov putovať po celom Slovensku. Vo výskumných ústavoch, na stredných a vysokých školách či v poľnohospodárskych a potravinárskych podnikoch si ich každoročne pozrie takmer 10 000 ľudí. Všetky ocenené filmy natrvalo ostávajú v archíve festivalu v Centre výskumu živočíšnej výroby v Nitre. Slovensko tak doteraz získalo vyše 700 snímok.

„Natočenie jedného filmu stojí od 17 000 eur do 33 000 eur, my sme ich získali zadarmo,“ vyčíslil ich hodnotu čestný prezident festivalu Ján Plesník.

Agrofilm je najstarším filmovým festivalom na Slovensku. V doterajšej histórii sa na ňom filmovou tvorbou prezentovalo zhruba 70 krajín sveta a šesť medzinárodných organizácií. Spolu prihlásili 3 340 filmov a videozáznamov.

Najobľúbenejšou témou filmárov v posledných rokoch býva ekológia a živočíšna výroba, nasledujú témy zaoberajúce sa všeobecnými otázkami poľnohospodárstva, rastlinnou výrobou, lesným a vodným hospodárstvom, problematikou vidieka a potravinárstvom.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - budova Centra výskumu živočíšnej výroby, kde sa Agrofilm každoročne poriada.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments