Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Tento rok vyrobí Zetor v priemere len 4-traktory denne

Tento rok vyrobí Zetor v priemere len 4-traktory denne
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Brniansky výrobca traktorov Zetor Tractors dal kvôli ekonomickým ťažkostiam výpoveď 145-ľuďom, čo je o 115-menej, než vlani v decembri avizoval. Vedenie firmy sa podarilo nájsť úspory aj inde, povedal dnes ČTK výkonný riaditeľ spoločnosti Marián Lipovský.

„Číslo je vo finále nižšie z dôvodu nájdenia nákladových úspor v iných oblastiach a z dôvodu revízie plánu,“ uviedol Lipovský.

Dodal, že montážna linka brnenskej továrne je v prevádzke a výroba pokračuje podľa aktuálneho plánu.

Zetor tento rok plánuje predať 2100-traktorov, teda o 665-menej ako pred dvoma rokmi, čo je posledný dostupný údaj. Z montážnej linky by malo zísť iba 1530-traktorov, ďalšie kusy na predaj pôjdu zo skladových zásob.

Zetor Tractors v roku 2017 podpísal memorandum s ruským partnerom o dodávke 6000-sád traktorov v rokoch 2018 až 2022. Podľa Lipovského je Zeter schopný dodávať do Ruska podľa objednávok ruského partnera.

„Spolupráca prebieha v zmysle podpísaného memoranda. Bohužiaľ však obchodne citlivé informácie nemôžeme oznamovať. Výsledky predmetného memoranda bude tak možné hodnotiť až na konci roka 2022,“ dodal Lipovský.

Kvôli likvidácii skladových zásob bola vyše mesiaca odstavená montážna linka Zetoru. Šéf odborov Alois Kazelle ČTK povedal, že linka doteraz zďaleka nefunguje na plný výkon.

„Zatiaľ čo predtým sa zastavovacie tlačidlá linky prakticky nepoužívali, teraz sa linka zastavuje pravidelne niekoľkokrát denne. Niekedy aj na pol dňa,“ konštatoval.

Vedenie podniku podľa neho oznámilo zrýchlenie výroby až v máji. Dôvodom sú skladové zásoby.

Spoločnosti podľa výročných správ niekoľko rokov klesajú tržby a znižuje sa aj počet vyrobených traktorov. Kým v roku 2014 firma predala 4187-traktorov a utŕžila 3,8-miliardy českých korún, v roku 2017 to bolo 2765-traktorov a tržby boli 2,9-miliardy. Neustále mierne klesal aj počet zamestnancov. Od roku 2014 do roku 2017 o 128.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments