Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Svetoví lídri schválili novú stratégiu boja proti hladu

Svetoví lídri schválili dnes na globálnom potravinovom summite v Ríme novú stratégiu v boji proti hladu. Neprijali však konkrétny záväzok poľnohospodárskej pomoci chudobným krajinám, ktorý požadovala OSN.

Účastníci trojdňového summitu schválili návrh záverečnej deklarácie hneď na úvod prvého dňa rokovaní na znak širokého medzinárodného konsenzu. Vyhlásenie sľubuje podstatné zvýšenie pomoci pre poľnohospodárstvo v rozvojovom svete v snahe posilniť potravinovú sebestačnosť rozvojového sveta.

Text deklarácie však neobsahuje žiadne konkrétne záväzky ohľadne výšky pomoci ani časový rozvrh jej poskytovania.

Vôbec pritom nespomína návrh Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorá požadovala, aby výška pomoci v nasledujúcich desaťročiach dosiahla 44 miliárd dolárov (29,6 miliárd eur) ročne.

Predstavitelia agentúry tiež márne dúfali, že si zhromaždení lídri a zástupcovia vlád z takmer 200 krajín osvoja aj ňou navrhovaný rok 2025 ako termínu pre elimináciu svetového hladu.

Krátko pred prijatím deklarácie vystúpil s prejavom prihovoril generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý apeloval predovšetkým na lídrov bohatých krajín. „Svet má potravín viac než dosť. Napriek tomu vyše miliardy ľudí hladuje a to je neprijateľné,“ zdôraznil Pan.

K účastníkom rímskeho summitu sa prihovoril aj pápež Benedikt XVI., ktorý zdôraznil, že dostatok zdravej a výživnej stravy patrí medzi základné ľudské práva. V hladujúcom svete nemá podľa neho priestor neprimeraný blahobyt a plytvanie.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments