Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Eurosugar po dvoch rokoch končí svoju činnosť

Spoločnosť Nordzucker dnes oznámila zmenu v organizácii odbytu a reintegrovanie obchodnej spoločnosti Eurosugar do prislúchajúcich organizačných zložiek Nordzuckeru. Nordzucker (Braunschweig, Nemecko), Cristal Union (Paríž, Francúzsko) a ED&F Man (Londýn, Veľká Británia) dva roky vykonávali svoje európske aktivity prostredníctvom Eurosugaru S.A.S., Paríž.

Spoločnosť začala svoju činnosť 1. októbra 2007 so zámerom predávať v Európskej únii ročne zhruba 2 milióny ton cukru. Vlastníci Eurosugaru sa vzájomne dohodli na ukončení aktivity tejto spoločnosti k 31. decembru tohto roka. Týmto rozhodnutím reagujú na konzekvencie reformy trhového poriadku na cukor (TPC), ale aj na zmenené strategické rámcové podmienky, predovšetkým v spoločnosti Nordzucker. Spoločníci Eurosugaru budú svoje odbytové aktivity od 1. januára 2010 vykonávať tak, že každá spoločnosť bude samostatne a zodpovedne pokračovať vo vzťahoch k súčasným zákazníkom. TASR informovala Kateryna Matušková, marketingová riaditeľka Neopublic Porter Novelli.

Vzájomné rozhodnutie spoločníkov Eurosugaru nasledovalo po kontrole ich terajších strategických pozícií na trhu zo zreteľom na reformu TPC, ako aj na otvorenie trhu pre dovoz cukru z AKP a rozvojových krajín (LDC), ktoré je v platnosti od 1. októbra tohto roku.

“Cieľ, ktorý Európska komisia sleduje touto reformou TPC, je predovšetkým posilnenie konkurencieschopnosti lokalít napríklad v Nemecku a Francúzsku, a zároveň vytvorenie možností odbytu cukru v celej Európe, najmä v regiónoch s deficitom. V skutočnosti zmenila reforma reformy európske cukrovarníctvo iným smerom ako sa očakávalo. To platí hlavne pre značné vrátenie kvóty v Nemecku a v nižšej miere aj vo Francúzsku, ako aj pre ochranu, ktorá bola zaručená tradičným rafinériám,” uviedla v stanovisku firmy Matušková.

Predseda predstavenstva Nordzuckeru AG Hans-Gerd Birlenberg hodnotí výsledok partnerstva v Eurosugari pozitívne.

“Nordzuckeru ako časti Eurosugaru sa podarilo úspešne sa presadiť za podmienok nového trhového poriadku a zároveň mohol ďalej rozširovať svoje kompetencie na európskej úrovni. Medzitým musel Nordzucker rovnako ako obaja ďalší partneri rozpoznať, že reforma TPC viedla k iným scenárom ako sa pôvodne očakávalo,” konštatoval Birlenberg.

„Keď sme zakladali Eurosugar, vychádzali sme z vrátenia kvóty predovšetkým v okrajových oblastiach Európskej únie a z toho, že pan-európska obchodná organizácia by bola kľúčom k úspechu. Ako vieme, realita bola iná – najmä z dôvodov, ktoré sme nemohli ovplyvniť, ” tvrdí.

Popri posunom na trhu nastali mimoriadne zmeny strategických rámcových podmienok predovšetkým v Nordzuckeri, ktoré prispeli k rozhodnutiu stiahnuť spoločné aktivity z Eurosugaru. Nordzucker kúpil v marci tohto roku Nordic Sugar (predtým Danisco Sugar) a teraz prevádzkuje tento podnik vrátane odbytových aktivít v severných a baltických krajinách v rámci koncernu Nordzucker. Následkom toho pôsobí Nordic Sugar na trhu ako bezprostredný konkurent Eurosugaru.

Pre dodržanie povinností voči zákazníkom prijal Nordzucker potrebné kroky.

“Komunikovali sme s našimi zákazníkmi a objasnili sme im dôvody a konzekvencie tohto rozhodnutia. Spoločne sme našli pre obe strany pozitívne a produktívne riešenia. Na vysokej úrovni servisu nedôjde k žiadnym škrtom.,” uviedol riaditeľ marketingu Nordzucker Mats Liljestam.

Zamestnanci, ktorí boli až dodnes zamestnaní v Eurosugari, budú ďalej pracovať v materskej spoločnosti Nordzucker. Do skupiny Nordzucker patrí na Slovensku Považský cukrovar so sídlom v Trenčianskej Teplej.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments