Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z ekonomiky

Svetová banka: Hlavnou príčinou rastu cien potravín sú biopalivá

Svetová banka: Hlavnou príčinou rastu cien potravín sú biopalivá
insert_photointernet

Washington – Svetová banka oficiálne zverejnila štúdiu svojho popredného ekonóma Dona Mitchella. Podľa neho sa rozmach produkcie biopalív v USA a Európe podieľal na zvýšení svetových cien potravín až tromi štvrtinami, a spôsobil tak terajšiu globálnu potravinovú krízu. Mitchel zistil, že na raste cien potravinárskych komodít sa v poslednom roku produkcia biopalív priamo i nepriamo podieľa 70 až 75 percentami.

„Okrem priameho efektu zaberania pôdy určenej na produkciu potravín, viedol boom biopalív k poklesu zásob kľúčových komodít ako je kukurica, čo vyvolalo vlny špekulatívnych aktivít a donútilo niektoré štáty k zákazu exportu komodít. Následne to viedlo k zrýchlenému rastu cien. K ostatným 25 – 30 percentám rastu cien potravín prispel pokles kurzu dolára a zvýšené náklady na hnojivá a dopravu,“ uvádza sa v štúdii.

„Silný nárast produkcie biopalív v USA a EÚ bol podporovaný subvenciami, povinnými kvótami a dovozovými clami. Bez tejto politiky by bola produkcia biopalív nižšia a nárast cien potravinárskych komodít by nebol taký vysoký,“ konštatuje D. Mitchell.
Americká vláda až doteraz tvrdila, že biopalivá vyrábané z potravinárskych plodín zvýšili ceny potravín v posledných rokoch len o necelé tri percentá.
Americkí predstavitelia a EÚ, tvrdia, že nárast cien potravín spôsobil najmä zvýšený dopyt krajín ako je India a Čína. To však analýza Svetovej banky nezisťuje.
Nárast spotreby obilnín, nezahŕňajúc do toho biopalivá, bol len mierny – v rokoch 2000 až 2007 činil v priemere 1,7 percent ročne. To bolo rovnaké tempo, akým dohromady rástli výnosy a osiate plochy, to znamená, že dopyt a ponuka by zostali bez biopalív vyrovnané, zistila štúdia.
Washington i Brusel podporujú biopalivá v domnienke, že sa tým znížia emisie skleníkových plynov a obmedzí sa závislosť na dovoze ropy. Podľa najnovších vedeckých štúdií však biopalivá z potravinárskych plodín tieto ciele nezabezpečia a dokonca rozmach pestovania plodín na biopalivá prispieva k zvyšovaniu emisií skleníkových plynov.

EÚ sa už vlani zaviazala, že do roku 2020 zvýši na 20 percent podiel takzvaných obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe energie. Súčasť toho má byť nárast využívania biopalív na najmenej 10 percent v roku 2020. Poslanci Európskeho parlamentu však tento mesiac navrhli, aby sa tento cieľ, kvôli ostrej kritike biopalív, obmedzil.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku: internet

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments