Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Svetová banka bude skúmať nákupy pôdy v Afrike

Číňania, Briti a Arabi kupujú obrovské plochy ornej pôdy v Afrike. Svetová banka pracuje na doteraz najväčšej analýze fenoménu, ktorého rozsah nikto nepozná. Číňania, ázijské tigre a štáty Perzského zálivu ich nakupujú vo veľkom štýle s perspektívou dlhodobo zabezpečiť si dostatok potravín. Do tejto činnosti sa zapojili aj fondy z londýnskej City, ktoré chcú tiež dosiahnuť bohatú “úrodu”, ale mali ju predstavovať tučné zisky zo špekulácií s pôdou.

Smäd po ornici a lúkach silno vzrástol. Na celom svete je známy prípad juhokórejského koncernu Deawoo. Chcel si za priaznivých podmienok prenajať polovicu obrábateľnej pôdy na Madagaskare. Jeho zámer viedol až k štátnemu prevratu a po ňom sa Deawoo projektu vzdalo.

Detaily správy sú zatiaľ zväčša zahalené tajomstvom. Často sa informuje len o tom, že kupci sľubujú krajinám vytvorenie pracovných miest a odovzdanie skúseností z moderného obrábania pôdy. Správa svetovej banky má byť uverejnená s osemmesačným oneskorením v auguste. Niektorí účastníci skúmania však neoficiálne hovoria, že sa nezverejňuje, lebo sa na to vyvíja silný politický tlak. Jeden z jej autorov poskytol neautorizovanú kópiu britskému denníku Financial Times. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že ho nahnevalo rozhodnutie uverejniť správu v polovici letnej dovolenkovej sezóny, čo spôsobí, že nevyvolá takú pozornosť, akú si zaslúži.

Celkový obraz tohto fenoménu je pochmúrny, svetlých miest na ňom je len niekoľko. Väčšina plôch zostáva nevyužitá. Aj strategickí veľkofarmári sú skôr nešťastím ako požehnaním. Dávajú prednosť krajinám s vládami, ktoré vykladajú právo voľne a netrvajú na jeho dodržiavaní. Vládam nasľubujú investície, pracovné miesta a technológie, ale sľuby nedodržia. To sa im však vracia ako bumerang, lebo v takomto právnom prostredí nie je chránené ani ich vlastníctvo pôdy.

Zahraniční investori sa usilujú využiť vratkú situáciu, vyčerpávajú pôdu, nedodávajú jej hnojivá, nestriedajú na nej kultúry. Často im chýbajú aj poznatky o tom, ako udržiavať pôdu produktívnou.

Špekulácie fondov z hľadiska financií dosahujú najlepšie výsledky. Od vlád, ktoré naliehavo potrebujú peniaze, ju získavajú veľmi lacno. Často sú oslobodené od všetkých poplatkov a môžu ju s vysokým ziskom predávať ďalej. Avšak plochy zostávajú často ladom.

Štúdia uvádza, že sa pozitívne príklady transferov pôdy nachádzajú v Tanzánii a v Latinskej Amerike. Svetová banka by však mala objasniť, či ide o neokolonializmus alebo modernú rozvojovú pomoc.

Informoval o tom britský denník Financial Times a rakúsky denník Die Presse.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments