Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Súd rozhodol, že firma Tatra Agrolev nesmie hnojiť na pozemkoch mesta

Levočská firma Tatra Agrolev s.r.o. nesmie hnojiť na pozemkoch mesta Levoča. Rozhodol o tom Okresný súd v Spišskej Novej Vsi a zároveň nariadil neodkladné opatrenie. Uznesenie zo súdu zverejnila levočská radnica na svojej webovej stránke. Prípad súvisí so zápachom, ktorý Levočanov i návštevníkov mesta trápi už od minulého roka.

V uznesení súdu sa okrem iného uvádza, že spoločnosť nesmie aplikovať na pozemky vo výmere takmer 42.000 metrov štvorcových, ktorých vlastníkom je samospráva, akékoľvek látky. Prevádzkovateľ mal podľa súdu na parcely v okolí Levoče aplikovať ešte minulý rok a najmä v tomto roku látky, ktoré spôsobovali zápach. Levočania boli so situáciou natoľko nespokojní, že spísali petíciu a vyšli do ulíc protestovať. Mnohí z obyvateľov pociťovali nevoľnosť a bolesti hlavy, čo pripisovali práve zápachu. Ten znepríjemňoval aj pobyt návštevníkom historického mesta Levoča.

Podľa súdu je nesporné, že žalovaný, teda spoločnosť Tatra Agrolev, aplikovala hnojovicu na poľnohospodársku pôdu, s podozrením na jej zmiešanie s inými neznámymi a potenciálne nebezpečnými látkami. Následkom toho malo dôjsť k znečisteniu ovzdušia a životného prostredia v meste.

„V súčasnosti je vedené aj trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania zločinu ohrozenia a poškodzovania životného prostredia a prečinu neoprávneného nakladania s odpadmi aplikáciou potenciálne nebezpečných látok na predmetné pozemky,“ uvádza sa ďalej v uznesení súdu.

Proti rozhodnutiu o neodkladnom opatrení je možné podať odvolanie do 15 dní.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
R.Slocík
R.Slocík
17. júl 2019 9:50

Nechcem hodnotiť čo, kedy a ako spomínaná firma vyvážala a či dodržala všetky legislatívne podmienky. Len sa obávam takýchto precedensov keď si mestá a obce môžu zmyslieť, že aj klasická hnojovica, močovka, digestát alebo maštaľný hnoj obťažuje obyvateľov a tým pádom si súdnou cestou budú vymáhať zákaz aplikácie na svojich… Celý komentár »

realista
realista
17. júl 2019 23:08
R.Slocík
R.Slocík
18. júl 2019 7:49

realista: milé… U nás by takého starostu vyhnali občania z úradu. Postavenie poľnohospodára, farmára, sedliaka v spoločnosti je dehonestujúce.

mmmm
mmmm
19. júl 2019 9:00

žiaľ v dnešnej dobe a hlavne na slovensku je celá spoločnosť nastavená na kritizovanie, niekedy dohnané až do nenávisti len vlastnou závisťou úspechu(prácu za tým už nikto nevidí). Každý kto niečo robí je triedny nepriateľ a masa (90%národa) ho ihneď prostredníctvom médií obviní, odsúdi a aj potrestá. Dnes sú populárne… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
20. júl 2019 13:31

socializmus odtrhol ludi od reality od pody všetci šodrali potichu stalo sa to narodnim športom lebo všetko bolo cudzie štatne na zapade je 3-5 krat viac zvierat všetko smrdi aj letisko v strede mestečka sedkiak s kravamy a hnojiskom a nikomu to nevadi lebo on nas živi aj vy ked… Celý komentár »

megan
megan
5. august 2019 18:18

Nie je problém samotné hnojenie, ak by to bolo určitom období, trebars jar/ jeseň. Ale hnojiť fakticky stále, hnojiť na zamrznutú a zasneženú zem, liať bez zaorávania po tráve? V noci v lete nemôžete vetrať; bolí z toho hlava, raz cítiť penicilín inokedy čpavok či sírovodík to už je príliš.… Celý komentár »

Dundee
Dundee
11. november 2019 11:24

cha, že produkcia pre slovensko – bývam á 5km od najväčšej ošípárne na slovensku s produkciou á 100.000 ks/rok a čo myslíte kam vyvážajú mäso – samozrejme na západ. Berú dánske dotácie + slovenské (EU), bordel – hnojovicu v noci rozlievajú po okolí a mäsko si pekne vozia do Nemecka.… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
13. november 2019 22:48

mili dundee vy sa rozumiete pode … aby som neurazil vobec 100000ks ošipanych vyprodukuje hnojivo na 1000ha ale ešte ked chcetemat urodu a nedevastovat podu treba dohnojit napr na kukuricu 130 kg čz čo je260 kg umelich hnojiv keby taka farma bola v okoli tak by som od nej určite… Celý komentár »