Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Z domova Zaujímavosti

Súd rozhodol, že firma Tatra Agrolev nesmie hnojiť na pozemkoch mesta

Levočská firma Tatra Agrolev s.r.o. nesmie hnojiť na pozemkoch mesta Levoča. Rozhodol o tom Okresný súd v Spišskej Novej Vsi a zároveň nariadil neodkladné opatrenie. Uznesenie zo súdu zverejnila levočská radnica na svojej webovej stránke. Prípad súvisí so zápachom, ktorý Levočanov i návštevníkov mesta trápi už od minulého roka.

V uznesení súdu sa okrem iného uvádza, že spoločnosť nesmie aplikovať na pozemky vo výmere takmer 42.000 metrov štvorcových, ktorých vlastníkom je samospráva, akékoľvek látky. Prevádzkovateľ mal podľa súdu na parcely v okolí Levoče aplikovať ešte minulý rok a najmä v tomto roku látky, ktoré spôsobovali zápach. Levočania boli so situáciou natoľko nespokojní, že spísali petíciu a vyšli do ulíc protestovať. Mnohí z obyvateľov pociťovali nevoľnosť a bolesti hlavy, čo pripisovali práve zápachu. Ten znepríjemňoval aj pobyt návštevníkom historického mesta Levoča.

Podľa súdu je nesporné, že žalovaný, teda spoločnosť Tatra Agrolev, aplikovala hnojovicu na poľnohospodársku pôdu, s podozrením na jej zmiešanie s inými neznámymi a potenciálne nebezpečnými látkami. Následkom toho malo dôjsť k znečisteniu ovzdušia a životného prostredia v meste.

„V súčasnosti je vedené aj trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania zločinu ohrozenia a poškodzovania životného prostredia a prečinu neoprávneného nakladania s odpadmi aplikáciou potenciálne nebezpečných látok na predmetné pozemky,“ uvádza sa ďalej v uznesení súdu.

Proti rozhodnutiu o neodkladnom opatrení je možné podať odvolanie do 15 dní.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

8 komentárov

 1. blank
  R.Slocík
  17. júla 2019

  Nechcem hodnotiť čo, kedy a ako spomínaná firma vyvážala a či dodržala všetky legislatívne podmienky. Len sa obávam takýchto precedensov keď si mestá a obce môžu zmyslieť, že aj klasická hnojovica, močovka, digestát alebo maštaľný hnoj obťažuje obyvateľov a tým pádom si súdnou cestou budú vymáhať zákaz aplikácie na svojich pozemkoch ale kľudne aj v okolí (jednotlivých katastroch). Už teraz hlavne tí, ktorý majú ŽV „len smrdia a gyzdia dediny a mestá“ a nie sme v spoločnosti vnímaný ako tí, ktorý majú živiť národ a zabezpečovať sebestačnosť ale ako tí, ktorý pre vlastné ekonomické záujmy obťažujú smradom a blatom ostatných. A hovno vždy smrdelo, smrdí a bude smrdieť – nech je z akejkoľvek svine a kravy…

  Odpovedať
 2. blank
  R.Slocík
  18. júla 2019

  realista: milé… U nás by takého starostu vyhnali občania z úradu. Postavenie poľnohospodára, farmára, sedliaka v spoločnosti je dehonestujúce.

  Odpovedať
 3. blank
  mmmm
  19. júla 2019

  žiaľ v dnešnej dobe a hlavne na slovensku je celá spoločnosť nastavená na kritizovanie, niekedy dohnané až do nenávisti len vlastnou závisťou úspechu(prácu za tým už nikto nevidí). Každý kto niečo robí je triedny nepriateľ a masa (90%národa) ho ihneď prostredníctvom médií obviní, odsúdi a aj potrestá. Dnes sú populárne témy ochrany ŽP, ale ľudia strácajú zdravý náhľad a automaticky sa stotožňujú s trendom, že všetko čo smrdí je zlé, každá chémia škodí a poľnohospodárstvo treba robiť bez smradu, bez chémie, bez blata, bez strojov na cestách,. Na všetko treba osobitne povolenie, preukaz, potvrdenie, všetko treba hlásiť, oznamovať registrovať……..
  Ale….
  Všetko platí len dovtedy, kým sa to nedotkne más(90%populácie), nakoľko keď sa objavili komáre ktoré obťažovali masy, všetkých prestali zaujímať včielky,motýliky, chrobáčiky apod. Masy sa dožadovali chemického postreku. A to je také naše, Slovenské. Predsa keď sa ma to bytostne netýka tak som zásadový, ale keď sa jedná o mňa, tak zásady idú bokom a pozerám sa len na seba.

  Odpovedať
 4. blank
  Starý Gazda
  20. júla 2019

  socializmus odtrhol ludi od reality od pody všetci šodrali potichu stalo sa to narodnim športom lebo všetko bolo cudzie štatne na zapade je 3-5 krat viac zvierat všetko smrdi aj letisko v strede mestečka sedkiak s kravamy a hnojiskom a nikomu to nevadi lebo on nas živi aj vy ked jdete va VC nevonite ale sud vam nezakaže potrebu Suhlasim že je to precedens a začne to plošne TAKTO CHCEME SLOVENSKE POTRAVINY nemci nam ich mile radi dovezu im hnoj nesmrdi

  Odpovedať
 5. blank
  megan
  5. augusta 2019

  Nie je problém samotné hnojenie, ak by to bolo určitom období, trebars jar/ jeseň. Ale hnojiť fakticky stále, hnojiť na zamrznutú a zasneženú zem, liať bez zaorávania po tráve? V noci v lete nemôžete vetrať; bolí z toho hlava, raz cítiť penicilín inokedy čpavok či sírovodík to už je príliš. Podporujeme farmárov a malých farmárov, ktorý sa kvôli takýmto gigantom nemôžu dostať ku pôde, nemôžu rozvíjať aktivity, predávať z dvora a pod….

  Odpovedať
 6. blank
  Dundee
  11. novembra 2019

  cha, že produkcia pre slovensko – bývam á 5km od najväčšej ošípárne na slovensku s produkciou á 100.000 ks/rok a čo myslíte kam vyvážajú mäso – samozrejme na západ. Berú dánske dotácie + slovenské (EU), bordel – hnojovicu v noci rozlievajú po okolí a mäsko si pekne vozia do Nemecka. Netvrdil by som to keby som to na vlastné oči nevidel a nepoznal. Ostatné príklady, keď sa hnojí repka do biopalív ani nekomentujem. Či podobné excesy – ako napr. kukurica do bioplynových staníc. To s našou sebestačnosťou nemá nič spoločné, je to iba sprosté zneužívanie pôdy a dotácií – kedysi bolo na to také pekné slovo – vykorisťovanie. Ak boh dá tak dotácie raz skončia a možno to aj pôda dovtedy vydrží a dúfajme že neskolabuje.

  Odpovedať
 7. blank
  Starý Gazda
  13. novembra 2019

  mili dundee vy sa rozumiete pode … aby som neurazil vobec 100000ks ošipanych vyprodukuje hnojivo na 1000ha ale ešte ked chcetemat urodu a nedevastovat podu treba dohnojit napr na kukuricu 130 kg čz čo je260 kg umelich hnojiv keby taka farma bola v okoli tak by som od nej určite kupoval tu hnojovicu a bol by som štastnylebo podu milujem na rozdiel od vas ktory

  ju nenavidite lebo vam v škole nepovedali že mlieko a meso sa vyraba v potu tvare na pode nie v TESKU

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.